Gece uykuda dişlerinizi sıkıyorsanız dikkat!

Yetişkin Sağlığı
Sıklıkla gece olmakla birlikte farkında olmadan gündüz de bireylerin dişlerini kontrolsüzce sıkmaları neticesinde ortaya çıkan bir sağlık problemi olduğunu açıklayan Esnan Diş Hastanesi Esenler Şubesi...
EMOJİLE

Sıklıkla gece olmakla birlikte farkında olmadan gündüz de bireylerin dişlerini kontrolsüzce sıkmaları neticesinde ortaya çıkan bir sağlık problemi olduğunu açıklayan Esnan Diş Hastanesi Esenler Şubesi Mesul Müdürü Dt. M.Bilal Alkan, tıpta bruksizm olarak adlandırılan bu hastalığın ciddiye alınması gerektiğine işaret etti.

STRES VE YOĞUN İŞ TEMPOSU DİŞ SIKTIRIYOR

Yoğun iş temposu, stres, dinlenmesiz şehir hayatı ve kısıtlı beden hareketlerine bağlı olarak yetişkin bireylerde oldukça sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu dile getiren Alkan, eğer uykudan uyandığınızda ağzınızı ilk açtığınızda zorlanıyorsanız ya da uyanır uyanmaz yanak kaslarınızda gerginlik hissi ve kulak çınlamasının eşlik ettiği kulak ağrınız varsa uykunuzda dişlerinizi sıkıyorsunuzdur ve bu durumda derhal tedaviye başlanılması gerektiğine işaret etti. Alkan, konu ile ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundu:“Çoğunlukla bruksizm şikayeti olan bireylerde gün içerisinde boyun ağrıları ve başta gerilim tipi ağrılarla seyreden tablolar ortaya çıkmaktadır. Bunun farkına varabilmeniz için dişhekimi kontrolünden geçmenizde fayda vardır. Özellikle çene ekleminde kalıcı hasarlar oluşmadan önlem alınabilirse yaşam kalitenizin artması adına bir adım atmış olursunuz.”

DİŞLERDE AŞINMA VE DİŞ ETİ ÇEKİLMELERİNE SEBEP OLUYOR

Toplumumuzda özellikle ergenlik dönemi sonrası gençlerde, iş hayatına yeni atılmış bireylerde, lohusalık döneminde ve kendini rahatça ifade etmekte güçlük çeken bireylerde diş sıkma alışkanlıkları daha sık görüldüğünün altını çizen Alkan, özellikle gelişim çağındaki çocuklarda da sıkça görülen bruksizmin farkedilmediği taktirde uzun dönemde dişlerde aşınmalara, dolguların tahmin edilenden daha kısa sürede yıpranmasına, diş eti çekilmelerine , dişlerde aşınma sonucu ortaya çıkan hassasiyete sebep olabileceğini kaydetti. Alkan, devamla şunları söyledi: “Aslında bruksizm tek bir faktöre bağlı gelişmez. Genelleyecek olursak dişsel sebeplerle, psikolojik sebeplerle ve fiziksel sebeplerle ortaya çıkabilir. Bruksizmi olan birey uyku halinde bu durumu farketmeyebilir ancak uyku sonrası yorgun hissetme boyunda, omuz çevresinde ve çene ekleminde ağrı varsa veya bireyin uyku sırasında dişlerini gıcırdatması sonucu ortaya çıkan sesten anlaşılabilir.”

PEKİ TEDAVİSİ NASILDIR?

Bruksizmin tamamen tedavi edilebildiğini söylemek oldukça iddialı olur, diyen Alkan, tedavi sürecini şu şekilde anlattı: “Bruksizm tedavisi multidisipliner bir tedavi yaklaşımıyla gerçekleştirilmelidir. Aslında koruyucu hekimlik bu alanda da önem kazanmaktadır. Nasıl mı? Mesela her birey 6 ayda bir dişhekimi kontrolünden geçiyor olsa diş yüzeylerinde beklenenin aksinde bir aşınma veya yapılan tedavilerde hızlı deformasyonlar farkedilebilir. Bu şekilde diş yüzeylerinde ve çene ekleminde kalıcı hasarlar gelişmeden önlem olarak özellikle uykuda kullanmak üzere bireye özgü hazırlanan gece plağı kullandırılabilir,. Bizler bruksizmi düşündüren şikayetler ortaya çıktıktan sonra ancak danışanlarımıza şikayetleri azaltmaya yönelik gece plağı (splint) kullandırıyoruz. Tabi ki çözüm yalnızca dişhekiminin rehberliğiyle elde edilemiyor. Profesyonel olarak psikolojik destek alınmasını da tavsiye ediyoruz. Göz ardı edilen bir başka durum da bağırsak parazitlerinin sebep olduğu diş sıkma tablosudur. Bu gibi durumlarda bize başvuran danışanlarımızı ilgi alandaki hekimlere yönlendiriyoruz. “

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme