Yetişkin Sağlığı

Gebelik Riskleri Nasıl Önlenir?

Orhan Karanfil’in haberi  Anne adayının henüz hamile kalmadan önce alacağı bazı önlemlerin, bebeği bazı enfeksiyonlardan, hastalıklardan, besin eksikliklerinden ve çevresel hasarlardan koruduğu belirtildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yıldız..

Gebelik Riskleri Nasıl Önlenir?

Orhan Karanfil’in haberi 

Anne adayının henüz hamile kalmadan önce alacağı bazı önlemlerin, bebeği bazı enfeksiyonlardan, hastalıklardan, besin eksikliklerinden ve çevresel hasarlardan koruduğu belirtildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yıldız Tunçay, kadınların hamile kalmadan birkaç ay önce mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğini söyledi. Anne adaylarının mutlaka sigaraya bırakması, eşiyle kan grubu uyumunun olup olmadığını kontrol ettirmesi gerekiyor.

Kadın doğum uzmanları, bebeğin dünyaya sağlıklı olarak gelmesi ve anne adayının bu zorlu süreci kolay atlatabilmesi için hamilelik öncesi birtakım önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekiyor. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yıldız Tunçay, anne adaylarının gebelik öncesi ve gebelik döneminde alacakları önlemlerle birçok riski ortadan kaldırabileceklerini söyledi. Dr. Tunçay, hamilelik sürecinde alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı:

"Hamileliği riske sokacak olumsuzluklardan en önemlisini çalışan anne adaylarının işyeri şartları oluşturuyor. Anne, bebeğe zarar verecek gazlar ve alerji yapacak kimyasal maddelere temas ediyor ve çalıştığı ortamda enfeksiyon alma riski varsa, yüksek gerilim ve radyoaktiviteye maruz kalıyorsa, bu şartların gebelik öncesi değiştirilmesi gerekiyor."

Sigara içen anne adaylarının gebelik öncesi bu kötü alışkanlığa veda etmesi gerekiyor. Sigara, düşük ve erken doğum riskini artırdığı gibi, gebelik boyunca kanamalara da yol açabiliyor. Kan grubunun kontrolü, hepatit B ve kızamıkçık gibi hastalıkların geçirip geçirilmediğini anlamak üzere de kan testi yaptırılması gerekiyor.

Anne adaylarının, aşırı zayıf ya da şişman olmaması gerektiğine de dikkat çeken Tunçay, kilo fazlasının anne adayında gebelik şekeri rahatsızlığını ortaya çıkardığını ve tansiyon problemi oluşturduğunu söyledi. Diğer taraftan, aşırı zayıf olmanın da anne adayları için risk taşıdığını kaydeden Tunçay, "Bu risklerin başında erken doğum ve düşük geliyor. Beden kitle endeksine (kilonun boy uzunluğuna bölümünün cm cinsinden karesi) göre, 27’nin üstü aşırı şişman; 18’in altı ise aşırı zayıf anlamına geliyor." şeklinde konuştu.

Annenin; geçmişe yönelik tansiyon, diyabet ya da tiroit hastalığı varsa, dikkatli olması gerektiğini kaydeden Dr. Tunçay, ayrıca anne adayının kan grubunu da bilmesi gerektiğini vurguladı. Anne ve babada Rh uyuşmazlığının (babanın Rh +, annenin Rh – kana sahip olması) kan uyuşmazlığına sebep olabildiğini dile getiren Tunçay, bu durumun bilinmesi ile gebelik halinde sonraki bebeği korumak için aşı yapılabildiğini ifade etti.

18 yaş altı ve 35 yaş üstü annelerin riskli grupta yer aldığını kaydeden Dr. Tunçay, erken yaştaki gebeliklerde vücudun hormonal yönden tam olarak olgunlaşmadığını, kemik yapısı gelişimini tamamlayamadığı için doğum kanalı darlıkları yüzünden doğum güçlükleri ortaya çıkabildiğini söyledi. Tunçay, 35 yaşından sonra kadınlarda yumurtlama fonksiyonları ile hücrelerin genetik şifreleri bozulabildiğinden sakat doğum riskinin de arttığını kaydetti.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL