Yetişkin Sağlığı

Gazlı İçeceklerdeki Büyük Tehlike!

Ramazan’ın Ağustos’a denk gelmesiyle birlikte uzayan oruç süresi, çeşitli mide ve bağırsak problemlerine davetiye çıkarıyor. İftarda ferahlamak için tercih edilen asitli içeceklerin, reflü, ülser gibi hastalıkları tetiklediği belirtildi. Uzmanlar şu..

Gazlı İçeceklerdeki Büyük Tehlike!

Ramazan’ın Ağustos’a denk gelmesiyle birlikte uzayan oruç süresi, çeşitli mide ve bağırsak problemlerine davetiye çıkarıyor. İftarda ferahlamak için tercih edilen asitli içeceklerin, reflü, ülser gibi hastalıkları tetiklediği belirtildi. Uzmanlar şu uyarılarda bulundu:

REFLÜYE YOL AÇIYOR

Prof.Dr.Cem Kalaycı: “Gazlı ve asitli içeceklerin kalori ve şeker oranları çok yüksek. Birçoğu kafein içeriyor. Kafein bağımlılık yapan bir madde. Özellikle Ramazan ayında asitli ve gazlı içeceklerin tüketilmemesi gerekiyor. Gazlı ve asitli içeceklerin aşırı tüketimi kilo alımına neden oluyor. Oruç tutanlar, iftarda kısa süreliğine serinlediklerini zannediyor. Oysaki asitli içecekler vücudun su ihtiyacı karşılanmıyor. İftarda kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Reflü ve bağırsak problemi olanların bu ürünlerden uzak durması gerekli. Uzun süre aç kalan oruçlular, iftarda çok kısa sürede, yoğun şeker tüketiyorlar. Gazlı içeceklerin şeker oranı çok yüksek. Aşırı şeker yüklemesi bazı kişilerde beraberinde ani şeker düşüşüne ve buna bağlı olarak da hipoglisemiye yol açıyor. İftarda mutlaka su içilmeli. Ayran ve sütlü gıdalar protein ihtiyacını karşılamak için bol bol tüketilmeli.”

DİYABETE DAVETİYE

Memorial Ataşehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Dr.Duygu İbrişim: “Gazlı ve asitli içecekler sanıldığının aksine içerdikleri yüksek tuz-şeker ve katkı maddeleri nedeniyle vücudun yeterli suyu alamamasına ve susuz kalmasına neden oluyor. İftarda asitli içeceklerle hastalığa davetiye çıkarılıyor. Asitli ve gazlı içecekler sağlıklı kişilerde bile mide ve bağırsak problemlerine yol açabilir. Özellikle gastrit, reflü, ülser ve kronik bağırsak şikayeti olanların çok dikkat etmesi gerekiyor. Sindirim sisteminin iç yüzeyini döşeyen mukozayı tahriş ederek ülseri tetikliyor. Ayrıca vücudun insülin direnci ve obeziteyi kolaylaştırıyor. Aşırı tüketim, obezite ve buna bağlı diyabet, kalp-damar ve karaciğer hastalıklarına davetiye çıkarıyor.” 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL