Yetişkin Sağlığı

Fazla Kilolar Maaşı Etkiliyor!

Batı dünyasında bir şehir efsanesi haline gelen obez çalışana özel sektörde düşük ücret verildiğine dair söylentiler araştırmalara konu oldu ve çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Dünyanın önde gelen sağlık ekonomisi..

Fazla Kilolar Maaşı Etkiliyor!

Batı dünyasında bir şehir efsanesi haline gelen obez çalışana özel sektörde düşük ücret verildiğine dair söylentiler araştırmalara konu oldu ve çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Dünyanın önde gelen sağlık ekonomisi yazarı, ekonomist ve siyaset bilimci Dr. Eric A. Finkelstein, American Collage of Occupational and Enviromental Medicine adlı tıp dergisinde, tüm ülkelerde hem çalışanları hem de işverenleri ilgilendiren çok önemli ekonomik sonuçlar yayımladı.

Finkelstein araştırma raporunda ABD’de obeziteye bağlı sağlık harcamalarının yılda 147 milyar dolara ulaştığını belirtti. Bu harcamalarda obeziteye ve obezitenin yol açtığı hastalıklara bağlı doktor, ilaç ve bakım ücretlerinin, sağlık harcamalarında ciddi bir yüke neden olduğunu söyledi. Özellikle beden kitle indeksi(BMI) 25 ila 29,9 arasında çalışan erkeklerin yıllık hastalık giderinin 170 USD olduğunu, BMI 35 ila 39,9 arasındaki kadınların ise yıllık hastalık giderlerinin 1500 doların üzerinde olduğunu ifade eden Finkelstein, farklı bir noktaya parmak basıyor.  Finkelstein ve birlikte çalıştığı araştırmacı topluluğu, obez çalışanların firmalarda görünmeyen giderlere yol açtığını belirtmekteler. Yapılan araştırmada işyeri kayıpları ikiye ayrılmakta:

1-  Absenteeism:  Obeziteye bağlı sorunlar nedeni ile işe gitmemek
2- (Presenteeism): Obezitesi olan çalışanların işe gitse de verimli olamamaları, işi bitirememeleri ile karakterize ya da performans düşüklüğü ile kendini gösteren, işte var gibi görünüp iş çıkaramama durumu

Presenteeism verimsiz bir çalışmayı tanımlamakta. ABD’de yapılan bu çok geniş araştırmada 3. Derece obez kadınların 1 yıldaki presenteeism gün sayısını, 22,7; 3 derece obez erkeklerin ise presenteeism gün sayısının 21,9 gün olduğu saptandı. İlginç olarak bu araştırmada kilolu erkeklerin (vücut kitle indeksi 25-29,9 arası) presenteeism günlerinin normal kilodaki erkeklerden daha düşük olduğunu, diğer bir ifade ile işteki verimliliklerinin normal kilodaki erkeklerden daha fazla olduğu saptandı. Bu araştırmanın sonucunda; Finkelstein ABD’de çalışanların obeziteye bağlı iş kayıplarının maliyetinin yıllık olarak ABD’ye 73,1 milyar dolar olduğunu ve bu para ile 1,8 milyon kişiye ek istihdam oluşturulabileceğini belirtmekte.

Bu sonuçlar, neden obezitenin maaşlarda düşmeye yol açtığını ve özellikle kadınlardaki obezitenin, firmalara getirdiği verimsizlik nedeni ile maaş düşüşüne neden olduğunu göstermektedir.
 

Milliyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL