Yetişkin Sağlığı

Fast Food’un Neden Olduğu Sağlık Sorunları!

Derya Özgür’ün haberi Fast Food beslenme alışkanlığı, günümüz insanının hızlı yaşam temposu nedeni ile doğmuştur. Fast food’ların yüzde 40-50’si yağdır. Bu yüzden sağlığa zararlıdır. İşte fast food’un sebep olduğu sağlık..

Fast Food’un Neden Olduğu Sağlık Sorunları!

Derya Özgür’ün haberi

Fast Food beslenme alışkanlığı, günümüz insanının hızlı yaşam temposu nedeni ile doğmuştur. Fast food’ların yüzde 40-50’si yağdır. Bu yüzden sağlığa zararlıdır. İşte fast food’un sebep olduğu sağlık sorunları:

Çocuklarımızı Yağlı ve kalorili yiyecekler yerine daha sağlıklı yiyeceklere yönlendirmemiz gerekir. Çocuklarımızı meyve ve sebzeye yöneltmek bizim için bir görev haline gelmelidir.

Yetkililer fast-food gıdların Zaraları hakkında halkı iyi bir şekilde bilinlendirmelidir. Ve çocukları cezbeden reklam kampanyaları derhal yasaklanmalıdır.

Türk mutfak kültürümüz hem sağlıklı hem de lezzetli birçok çeşit yemek barındırıyor. Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen birçok meyve ve sebze bu zenginliğe zenginlik katmaktaydı. Atalarımızdan, Osmanlı,Selçuklu saraylarından süregelen Zeytinyağlılardan, kızartmalara, çorbalardan, tatlılara kadar birbirinden farklı yüzlerce yemek çeşidine sahip olan Türk beslenme geleneği ailedeki herkesi bir araya getirerek lezzetin yanında ailedeki muhabbeti de arttırarak sofraları bayram havasına sokmakta idi.

İşte Fast-food beslenme alışkanlığının sebep olduğu sağlık sorunları;

Modern yaşamın! Hayatımızı iyice ele geçirdiği şu günlerde beslenme alışkanlıklarımız da hızla değişmektedir. Günümüzde 2 yaşından 60 yaşına kadarki insanların fast-food gıdalara ilgisi çok büyümüştür. Neden olmasın? Bir telefonla evine kadar getiriyorlar, ayrıca aldatıcı lezzetler içeriyor! ve fiyatı da uygun.

Ancak Fast-food beslenme tarzı beslenme kültürümüzü yok etmenin yanında birçok sağlık sorununu da yanında getirmektedir.

Hedef Kitle Gençler ve Çocuklar;

Çocukları hediyeleriyle sevimli palyaçolarıyla etkilemeye çalışan malum firmalar neredeyse her köşe başında karşımıza çıkmaktadır. Yine aynı şekilde gençleri ve öğrencileri son derece uygun fiyatlarıyla cezbederek sayıları günden güne artmaktadır.

Artık annelerin de kolayına geliyor, sabah kahvaltı hazırlamak zor geldiğinden cebine para koyuyor. Çocuk da bu parayla ya tost alıyor ya da hambur- ger. Öğlen okulda çıkan yemek yerine yine aynı şekilde bu tarz ürünlere yöneliyorlar.

Müslüman Hassasiyetleri göz ardı ediliyor.

Fast-food gıdaların getirdiği sağlık sorunlarını bir kenara koyalım acaba bu firmaların köftelerinde kullandıkları etlerin veya tavukların kesimi İslami usullere uygun mu diye ayrı soru işaretleri oluşuyor kafalarda. Artık gazetelerde ve internette bu firmaların hayvanları nasıl işkence ederek öldürdükleri skandallar şeklinde ortaya çıkıyor. Hayvanı kesmek şöyle dursun tavukların canlı canlı haşlandığı gagalarının koparıldığı yapılan gizili kamera çekimleriyle kanıtlanmıştır.

İngiltere gibi bazı Avrupa ülkelerinde yeni uygulamaya koyulan başka bir skandal öldürme yöntemi uygulanmaktadır.Bu yönteme göre tavuklar Argon ve Azot gazları ile doldurulmuş odalarda öldürülüyor. Ve bu uygulamanın daha insancıl olduğu savunularak(l) yakında bir çok fast-food firmasında bu yöntemin yaygınlaşacağı bildirilmiştir. Bu durum ise müslümanlara alenen leş yedirmek demektir.

GİMDES Dergisi’nin Şubat 2011 sayısınan alıntılanmıştır…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL