Yetişkin Sağlığı

Evlilik Bunama Riskini Azaltıyor

Alzheimer beyinde hücre kaybıyla seyreden bir hastalık. Hastalık unutkanlıkla başlıyor, yavaş yavaş kişilik değişiklikleri gelişiyor. Daha sonra konuşma ve kelime zafiyetleri oluşuyor, son aşamada ise kişiyi bakıma muhtaç hale getiriyor…

Evlilik Bunama Riskini Azaltıyor

Alzheimer beyinde hücre kaybıyla seyreden bir hastalık. Hastalık unutkanlıkla başlıyor, yavaş yavaş kişilik değişiklikleri gelişiyor. Daha sonra konuşma ve kelime zafiyetleri oluşuyor, son aşamada ise kişiyi bakıma muhtaç hale getiriyor.

Türkiye Alzheimer Derneğinin meslektaşlar arası bilgi birikimini paylaşmak, iş birliğini arttırmak ve Alzheimer hastalığıyla savaşmak için hedef belirlemek amacıyla düzenlediği ”1. Ulusal Alzheimer Kongresi” başladı.

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Emre, İstanbul’un Kadıköy bölgesinde yapılan çalışma ile 70 yaşın üzerinde yüzde 10 oranında Alzheimer hastasının görüldüğünü söyledi.

”Türkiye geneli düşünüldüğünde, yaklaşık 350 bin Alzheimer hastası olduğunu varsayıyoruz” diyen Emre, bu hastalığın yaşlılıkta normal karşılandığını, ancak bu bakış açısının, hastalığın tanınmasını geciktirdiğini belirtti ve şöyle konuştu:

”Alzheimer hasta ve hasta yakınlarına yönelik çay saati düzenledik. Birbirlerine çeşitli çözümler veriyorlar. Yanlarında zaman zaman uzman hekimler de bulunuyor. Sosyal faaliyetlerini arttırabilecekleri müzik, dans, resim gibi aktiviteler hazırlıyoruz. Geçen yıldan itibaren hastalara ücretsiz evde bakım hizmeti sunmaya başladık. Sosyal aktiviteleri arttırmak amacıyla bir gönüllü ordusu oluşturduk. Hastaların yanlarına gidip sohbet ediyor ve gazete okuyoruz. Şişli Belediyesi’nin tahsis ettiği bir binada İstanbul’da ilk Alzheimer Gündüz Bakımevini Nisan ayında açacağız. Hastalara ücretsiz hizmet vereceğiz. 20 hastayla başlamayı planlıyoruz. Belediye bize bir servis aracı tahsis edecek. Hastalar evlerinden alınıp hoşça bir gün geçirdikten sonra servisle eve bırakılacak.”

Alzheimer hastalarının kollarına bir bileklik takması gerektiğini ifade eden Emre, bu bilekliklerin, unutkanlık nedeniyle kaybolduklarında bulunma ihtimalini arttıracağını söyledi.

SERTİFİKALI HASTA BAKIM KURSU VERİLECEK
”1. Ulusal Alzheimer Kongresi” Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu da hastalığın, önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu belirtti.

Kongrede, hastalığa tanı konulması, çeşitli alanların tedavi uygulama şekli ve klinik olayların tartışılacağını belirten Kulaksızoğlu, 19 Mart’ta Evde Bakım Derneğinin desteğiyle Alzheimer hastalarına bakacak kişilere bir kurs verileceğini ve bu kursun sonunda katılımcıların sertifika hakkı kazanacağını kaydetti.

Kulaksızoğlu, kongrenin Türk Tabipler Birliğince kredilendirdiğini, bu anlamda bilimsel yetkinliğinin onaylandığını ve kongreye katılan hekimlerin, ekstra kredi puanı alacağını ifade ederek, Kongrenin 19 Mart’ta sona ereceğini kaydetti.

TÜRKİYE’DE 1960’DA 48 OLAN ORTALAMA ÖMÜR, ŞU ANDA 72 YIL
Prof. Dr. Murat Emre, ”Bu hastaların, dünyada bakım maliyetinin 600 milyar liradır. Geciktirmenin sağlanması, hastalığın sıklığını düşürecektir. Bunu geciktirecek bazı tedbirlerin olduğu kabul ediliyor. Zihinsel olarak aktif kalma Alzheimer olma sıklığını azaltıyor. Düzenli olarak fiziksel aktivitede bulunanlar, Akdeniz usulü beslenenler ve evlilerde bu hastalığın görülme riski azalıyor” dedi.

Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, ”Türkiye’de bu hastalıkla ilgili 4 ilaç var. Dünyada ne varsa Türkiye’de de o var. Hastalıkla ilgili büyük bir bütçeyle çalışmalar devam ediyor. Henüz, aktif ve pasif aşı araştırmalarının sonuna gelinmedi. Türkiye’de 1960’da ortalama ömür 48 yıldı. Şu anda ortalama 72 yıl, yani Türkiye yaşlanma popülasyonu yüksek. Türkiye’nin yüzde 7’si 65 yaş üzerinde, ancak 2050’de bu oran yüzde 19 olacak. Yani yaşlanan bir toplumuz. Dünyada en çok Alzheimer hastası olacak ülkeler arasında Türkiye 4. sırada olacak” dedi.

Ntvmsnbc
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL