Yetişkin Sağlığı

Eti İyice Pişirin!

Özellikle şeker, hipertansiyon, kalp damar, mide bağırsak ve gut hastalığı olanların, risk grubuna girdiğini ifade eden uzmanlar, etlerin de iyice pişirildikten sonra yenilmesini tavsiye etti. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali..

Eti İyice Pişirin!

Özellikle şeker, hipertansiyon, kalp damar, mide bağırsak ve gut hastalığı olanların, risk grubuna girdiğini ifade eden uzmanlar, etlerin de iyice pişirildikten sonra yenilmesini tavsiye etti.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Kaya Ersoy, Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara, et tüketimi konusunda bazı uyarılarda bulundu. Kurban Bayramı’nda yanlış beslenme ve yaşam şeklindeki ani değişiklikler olduğunu vurgulayan Ersoy, buna bağlı olarak birçok hastalığin risk altına girdiğini söyledi.

Özellikle kronik hastalığı olanların, bayramda eti fazla kaçırmamaları gerektiğine işaret eden Ersoy, "Aksi taktirde kalp ve damar hastalığı olanların koroner damarlarında tıkanılık olabilir. Hipertansiyonlu hastalarda ise beyin kanaması ve inme (felç) gibi yaşamı tehdit eden ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı olanlar ise şeker komasına girebilir." diye konuştu.

Hayvanlardan insanlara bulaşıcı hastalığın geçebileceği uyarısında bulunan Ersoy, önlem olarak kurban etinin iyice pişirildikten sonra tüketilmesini tavsiye etti.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL