Yetişkin Sağlığı

Eş seçimi sağlığı etkiliyor

Kişilerin, sosyoekonomik durumuna denk eşler seçtiği ve bu durumun sağlığı etkilediği belirlendi. Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Sara Marie Nilsen ve ekibinin yaptığı araştırma, eşlerin genellikle benzer tutum, davranış ve..

Eş seçimi sağlığı etkiliyor

Kişilerin, sosyoekonomik durumuna denk eşler seçtiği ve bu durumun sağlığı etkilediği belirlendi.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Sara Marie Nilsen ve ekibinin yaptığı araştırma, eşlerin genellikle benzer tutum, davranış ve eğitim düzeyine sahip olduğunu, bu eğilimin sağlık konusunda sosyal eşitsizliği artırabileceğini gösterdi.

Yaklaşık 19 bin Norveçli çiftin katıldığı araştırmada, eğitim düzeyindeki farklılıkların önemi ve bu durumun kişinin genel sağlık algısıyla ilişkisi incelendi.

Nilsen, sonuçların çiftlerin sağlık algısının benzerliğini gösterdiğini, eğitim düzeyinin eşitliğinin bunda etkili olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, eğitim düzeyi yüksek olanların genellikle daha sağlıklı olduğu sonuca vardı.

Sosyoekonomik durum konusunda eğitimi ölçüt alan araştırmada, kişinin sağlığının doğrudan eşin eğitim düzeyinden etkilendiği de ortaya çıktı.

Eğitim düzeyi düşük olanların, eğitim düzeyi yüksek kişilerle yaşadıklarında daha sağlıklı hissettikleri görüldü.

Araştırmacılar, gelir, meslek ve eğitim gibi etkenlerin kalp-damar hastalıkları, kanser ve kronik hastalıklara yakalanma riskini de belirleyebileceğini kaydetti.

Konuya ilişkin makale, ”Science Daily” dergisinin internet sitesinde yer alıyor.

AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL