Erkek ve kadının ağrısı cinsiyete göre değişiyor

Yetişkin Sağlığı
Ruhr Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, kadınların kronik, erkeklerin ise büyük bir ameliyat sonrasındaki ağrılardan daha çok yakındığını gösterdi.  Sonuçları İsveç&...
EMOJİLE

Ruhr Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, kadınların kronik, erkeklerin ise büyük bir ameliyat sonrasındaki ağrılardan daha çok yakındığını gösterdi. 

Sonuçları İsveç’te düzenlenen “Euroanaesthesia” konferansında sunulan araştırmada bilim adamları, ameliyat edilen 10 bin 200’e yakın hastanın durumunu inceledi. 

Büyük bir ameliyat geçiren erkeklerin kadınlardan daha fazla ağrı hissettiği ortaya çıktı. Kadınların ise biyopsi gibi küçük ameliyatlardan sonra daha fazla ağrı çektiği belirtildi. 

Kadın ve erkeklerin büyük bir ameliyattan sonra ağrı kesicilere farklı cevap verebildiğinin görüldüğü araştırma, ayrıca küçük ameliyatlardan sonra özellikle genç ve güzel hemşirelerin ilgilendiği erkeklerin ağrılarını “unutmaya” eğilimli olduğunu da ortaya koydu.

Bilim adamları bu nedenle araştırmada küçük bir ameliyat geçiren kadınların erkeklerden daha fazla ağrı hissettiğini savunuyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme