Yetişkin Sağlığı

Erkek 12’sinde, Kız 13’ünde Yağlanıyor

Dicle Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vatan Kavak tarafından hazırlanan “Vücut Yağ Yüzdesini Belirleme” projesi kapsamında Diyarbakır’daki 10-15 yaş arası 1118 öğrencinin deri altı yağ kalınlığının ölçülmesi..

Erkek 12’sinde, Kız 13’ünde Yağlanıyor

Dicle Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vatan Kavak tarafından hazırlanan “Vücut Yağ Yüzdesini Belirleme” projesi kapsamında Diyarbakır’daki 10-15 yaş arası 1118 öğrencinin deri altı yağ kalınlığının ölçülmesi sonucu ergenlik çağındaki kızlarda yağlanma yaşının 13, erkeklerde ise 12 olduğu belirlendi. Proje kapsamında ilköğretimokullarında 600’ü kız 1118 öğrencinin vücudunun karın ve sırt bölgesi ile kollarından oluşan dört ayrı noktasından “Lange Skinfold” cihazı ile ölçümyapıldı. Yapılan incelemede 10-15 yaş grubu çocukların vücutlarında yağlanma artışı olduğu ve yaş gruplarına göre kızlarda yağlanma yaşının 13, erkeklerde ise 12 olduğu sonucuna varıldı. Doç. Dr. Kavak, yeni neslin obezite adayı olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:

ÖNLEM ALMALIYIZ”
“Risk faktörü taşıyan sınır yaş dediğimiz 10-15 yaş arası ergenlik çağındaki çocuklar üzerinde yaptığımız ölçümlerde kızlarda yağlanma yaşının 13, erkeklerde ise 12 olduğunu belirledik. Amacımız çocukların deri altında normalin üstündeki yağ düzeyini tespit ederek yağlanmaya eğilim varsa geç kalınmadan gereken önlemlerin alınmasını sağlamak. Obezite kardiyovasküler sistemi birçok açıdan kötü yönde etkiliyor. Kilo alımına neden olan gıdalar genellikle aşırı yağ, kolesterol ve şeker içeren besinlerdir. Doymuş yağ ve kolesterol bakımından zengin gıdalar damarların tıkanmasına yol açarak damar sertliği sorununu doğurur. Biz deri altı yağ kalınlığını tespit ederek obezite ve buna bağlı kardiyovasküler rahatsızlıkların önüne geçilmesini hedefliyoruz.

AA
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL