Yetişkin Sağlığı

Enfeksiyonlara Karşı Çözümler

Kış gelince çocukları sık sık öksüren ve nezle olan annelere doktor tavsiyesi: Gelişi güzel ilaç vermeyin; ‘şifa çayı’ içirin ve bol bol sıvı tüketmesini sağlayın. Sonbahar ve kış aylarında çocuklar..

Enfeksiyonlara Karşı Çözümler

Kış gelince çocukları sık sık öksüren ve nezle olan annelere doktor tavsiyesi: Gelişi güzel ilaç vermeyin; ‘şifa çayı’ içirin ve bol bol sıvı tüketmesini sağlayın.

Sonbahar ve kış aylarında çocuklar sık sık grip, nezle, bademcik enfeksiyonu yaşar… Bu hastalıklarla nasıl mücadele edileceğini Dr. Yunus Emre Mercan anlattı.

1- HEMEN İLAÇ VERMEYİN
Doktora danışmadan gereksiz antibiyotik kullanımı, mikroplarda antibiyotiğe karşı direnç kazandırdığı gibi, karaciğer ve böbreklere ek yük getiriyor.

2- SİGARA İÇMEYİN
Evinizde sigara içmeyin. Çünkü, en basit enfeksiyonlar bile büyük sorunlara yol açıyor. Sigara dumanı çocuğu olumsuz etkiliyor.

3- BOL BOL SIVI TÜKETMELİ
Taze sıkılmış portakal suyu ve bitki çayları, öksürüğün yumuşamasında etkili olan sıvılardır. Çocuğunuz bir yaşından büyükse ıhlamur, ada çayı veya kuşburnu çayını günde 3 kez yarım çay bardağı içirmenizde fayda var.

4- ‘ŞİFA ÇAYI’ İLE KENDİNE GELİR
Papatya çiçeği, ıhlamur, kuşburnu, hatmi çiçeği, öksürük otu, çubuk tarçın, kök zencefili beraber kaynattıktan sonra üzerine ada çayı yaprağı ekleyin. Öksürük krizlerini hafifleten bu karışımdan günde iki çay bardağı içirin.

5- AZ AMA SIK YEMELİ
Patates, muz, pirinç lapası ve şeftali gibi besinlerle çocuğunuzu az ve sık besleyerek, ilaç vermeden kusma ile ishalin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak ishal ve kusma çocuğunuzun ağızdan sıvı alımını engelleyecek ve vücudunu susuz bırakacak kadar çoksa mutlaka doktorunuza başvurun.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL