Enerjinizi arttıracak 5 pratik yol

Yetişkin Sağlığı
1. Kaliteli yakıt kullanın Bizim de arabalar gibi yakıta ihtiyacımız var. Ancak biz bunu besinlerden elde ediyoruz. Besinlerimizi doğru aldığımız taktirde gün içinde dengeli ve sürekli bir enerji kaza...
EMOJİLE

1. Kaliteli yakıt kullanın
Bizim de arabalar gibi yakıta ihtiyacımız var. Ancak biz bunu besinlerden elde ediyoruz. Besinlerimizi doğru aldığımız taktirde gün içinde dengeli ve sürekli bir enerji kazanırız. Örneğin gün içerisinde meyveden ve sebzeden aldığımız lifler kan şekeri dengesini sağlayacak ve halsizleşmemizi engelleyecektir. Bununla beraber protein de bir o kadar önemlidir. Bu da yine büyük bir ölçüde yeşilliklerden; yani brokoli, filizlendirilmiş tahıllar ve de ceviz, badem, fındık gibi çiğ kuruyemişlerden sağlanabilir.

2. Enzimler ve çiğ besinler mucize yaratır
Yaşlanmayı yavaşlatacaktır. Gün içerisinde kaliteli ve dengeli yiyen kişi sadece demir ve B vitamini alması sayesinde enerjisini daha da arttıracaktır.

3. Sıvı almak su almak değildir.

Sabah kalkar kalkmaz 1 bardak çok sıcak olmayan su, ardından da çok soğuk olmayan oda hararetinde 1 bardak su metabolizmayı hızlandıracaktır. Yetersiz sıvı alımı; halsizlik, bitkinlik, yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğüne neden olabilir. Bundan dolayı gün içinde en az 2 litre su içmeliyiz. Bununla beraber çay ve kahve suyun yerini tutmayacağı gibi, her çay ve kahveden sonra birer bardak su icmeyi unutmayalım.

4. Her şeyin başı doğru nefes
Nefesinizi kontrol etmeniz enerjinizin, konsantrasyonunuzun artmasını sağlayacak ve gerginliğinizi azaltacaktır. Torasik nefes almayı deneyin. Yani kaburganızın öne çıkmasına fazla izin vermeden havayı derin bir şekilde ciğerlerinizin arkasına çekin. Gevşerken burnunuzdan nefes alın. Sonra ciğerlerinizdeki havanın çoğunu ağzınızdan nefes vererek dışarı atın. Nefes çalışmanın kanın asit ve baz düzeylerini dengeler, ve sempatik ve parasempatik sinir sisteminin dengelenmesine yardımcı olur.

5. Biyolojik yaşınızı hareket ederek tersine çevirin
Fiziksel hareketlilik çok önemlidir. Her gün yapacağınız 30 dakikalık hızlı yürüyüş ya da 30 dakika oynadığınız tenis ya da 30 dakikalık Astanga veya Vinyasa yoga gibi çalışmalar, kalp ritmini ve akciğer kapasitesini yükseltir, anti aging hormonlarının ve nörotransmitterlerin salgısını başlatır.