Yetişkin Sağlığı

El Yıkamak Hayat Kurtarır

’15 Ekim Dünya El Yıkama Günü’ nedeniyle Bursa Özel Bahar Hastanesi, hasta yakınlarına ve hastane personeline antibakteriyel sabun dağıttı. Dünya El Yıkama Günü sebebiyle el yıkamanın önemine dikkat çekmek istediklerini..

El Yıkamak Hayat Kurtarır

’15 Ekim Dünya El Yıkama Günü’ nedeniyle Bursa Özel Bahar Hastanesi, hasta yakınlarına ve hastane personeline antibakteriyel sabun dağıttı.

Dünya El Yıkama Günü sebebiyle el yıkamanın önemine dikkat çekmek istediklerini belirten Bahar Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Yavuz Okur, özellikle hijyen konusunda titiz bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Dr. Okur, "İnsanlar bize güvenerek sağlıklarını emanet ediyor. Biz de böylesi bir günde el yıkamanın önemine dikkat çekmek istedik." dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı. Dr. Şirin Efe de basit bir el yıkamayla öldürücü hastalıklardan korunabileceğini söyledi. Dr. Efe, doğada dokunulan her şeyde mikrop olabileceğini; ancak sabunla el yıkama ile birçok problemin önüne geçileceğini kaydetti. Dr. Efe, şöyle dedi:

"Mikroplara karşı tedbir alındığı taktirde hiçbir şekilde korkulmaması gerekiyor. Çoğu kez dikkate bile alınmayan el temizliğinin basit soğuk algınlığından, öldürücü hastalıklara kadar birçok istenmeyen sonuçlara yol açabilir. El hijyeninin amacı kimyasal ve fiziksel zararlarının ve enfeksiyonlara mikroorganizmalarının uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Eller sadece suyla yıkandığında mikroorganizmalardan kurtulmuş olmayız. Suyla birlikte bakteri öldürücü el yıkama jellerini de kullanmakta fayda var. aksi halde ellerimiz tamamen temizlenmiş olmaz. Sadece görünen mikroorganizmaları yok etmiyoruz. Tamamen temizlenmeyen eller hastalık aracı olur."

Okulda, hastanede, insanların uğradığı, temas ettiği her şeyden mikrop bulaşabileceğini vurgulayan Dr. Efe, antibakteriyel sabunla el yıkamayla birlikte verem, dizanteri gibi hastalıklardan korunabileceğini söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL