El uyuşmasının nedenleri nelerdir?

Yetişkin Sağlığı
Özellikle bilgisayar başında çalışanların ellerinin daha çabuk uyuşacağını belirten uzmanlar, bu belirtilerin tümör ya da boyun fıtığı habercisi olabileceğini söyledi. Ellerin birkaç parmağında ya da ...
EMOJİLE

Özellikle bilgisayar başında çalışanların ellerinin daha çabuk uyuşacağını belirten uzmanlar, bu belirtilerin tümör ya da boyun fıtığı habercisi olabileceğini söyledi.

Ellerin birkaç parmağında ya da bilekte meydana gelen uyuşma, hissizlik, karıncalaşma ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Bahadır, el uyuşmalarının kolay tedavi edildiğini fakat hastalık sebebinin kesin öğrenilmesi için mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini söyledi. Bahadır, ‘El uyuşmalarının en sık sebebi bilek ve dirsekteki sinir sıkışmasıdır.

Boyun fıtığı ve tümörlerde farklı şekilde el ve kol uyuşmaları görülebilir. Kadınlarda el uyuşması, erkeklere oranla daha çok görülür. Elini çok kullanan bilgisayar çalışanları risk altındadır. Bunun yanı sıra, orta yaşlı ev hanımları, iş veya hobileri nedeni ile el bileğini sürekli hareket ettiren kişiler de risk altındadır.’ dedi.

Bahadır, tekrarlayan bilek hareketlerinin yıllar içinde sinirin geçtiği yerdeki bağların kalınlaşmasına ve kanal içinde basıncın artmasına sebep olduğunu ifade etti. Bahadır, ‘İlk başta geceleri elde hafif uyuşmalar başlar. Özellikle elin serçe parmağı hariç diğer parmaklarında uyuşmalar vardır. Hastalık ilerledikçe sabaha doğru uykudan uyandırmaya başlar ve devamında gündüze de yayılır.

Tedavi edilmezse bu aşamadan sonra sinir hücrelerinde kalıcı hasar ortaya çıkar ve el kaslarında erime olur. Eli sürekli uyuşan kişiler, mutlaka bir fizik tedavi uzmanına başvurmalıdır.’ açıklamalarında bulundu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme