Eksik dişlere zirkonyum takviyesi

Yetişkin Sağlığı
Sabit protezlerin günümüzde en yaygın kullanılan protez türü olduğunu belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevd...
EMOJİLE

Sabit protezlerin günümüzde en yaygın kullanılan protez türü olduğunu belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevda Atalay, bu protezlerin, ağızda birkaç dişin eksik olduğu durumlarda, dişsiz bölgeye komşu olan dişlerden ya da implantlardan destek alınarak yapılan restorasyonlar olduğunu söyledi. Sabit protezlerin metal destekli ve metal desteksiz olarak uygulanabildiğini aktaran Atalay, “Metal destekli sabit protezler ağız içinde fonksiyonel kuvvetlere yeterli direnci gösterirken, doğal diş görünümünü olumsuz etkileyerek estetik problemlere yol açabilir” dedi.

NTV’nin haberine göre Dr. Sevda Atalay, metal destekli seramik restorasyonların bu dezavantajlarından dolayı yüksek dirençli seramik sistemlerin geliştirildiğini, özellikle zirkonyumun günümüzde kullanılan en güncel altyapı materyali olduğunu ifade etti.Zirkonyum kuronların metal destekli kronlar kadar dayanıklı olmasının yanı sıra diş renginde olması nedeniyle de daha estetik olduğunu vurgulayan Dr. Atalay, “Dolayısıyla doğal dişe çok yakın bir görünüm elde edilebilir” dedi ve yöntemin diğer avantajları hakkında şunları söyledi:

ZİRKONYUM KURONUN AVANTAJLARI

• Zirkonyum porselenler diş renginde olmaları nedeni ile doğal dişe yakın görünüm sağlar.

• Diş etinde alerjik reaksiyonlara ve diş eti renklenmelerine neden olmazlar.

• Yüksek dirençli olmaları sayesinde hem ön hem de arka bölgedeki dişlerde güvenle kullanılabilirler.

• Alttaki dişin rengini maskeleyebilme özelliğine sahip olduğu için çeşitli nedenlerle renkleşmiş veya çok koyu renkli dişlerde bile mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

• Tat alma duyusunda bozukluğa, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna neden olmayan sağlıklı materyallerdir.