Yetişkin Sağlığı

Ekmeğe iade-i itibar

Mesude Erşan’ın yazısı Ankara’daki Beslenme Eğitimi ve Araştıma Vakfı toplantısının başlığı ‘Diyette Sağlıklı Ekmek Yemek Gerek’. Uzmanlar, ekmeğe itibarını iade edecek. Beyaz ekmek hariç! Tahıllı ekmek tok tutar mı? Prof…

Ekmeğe iade-i itibar

Mesude Erşan’ın yazısı

Ankara’daki Beslenme Eğitimi ve Araştıma Vakfı toplantısının başlığı ‘Diyette Sağlıklı Ekmek Yemek Gerek’. Uzmanlar, ekmeğe itibarını iade edecek. Beyaz ekmek hariç!

Tahıllı ekmek tok tutar mı?

Prof. Dr. Ayşe Baysal

Ekmek temel besinimiz ve beslenme alışkanlığımızın vazgeçilmez bir parçası. Dolayısıyla ekmekten yoksun bir zayıflama diyeti olmaz. Diyetin amacı, kısa sürede zayıflamak değil. Amaç sağlıklı zayıflamak ve ulaşılan kilonun yaşam boyu korunmasıysa, diyetin sürdürülebilirliği için ekmeğin hayatımızda yer alması gerekiyor. Ama yenen ekmek de tam tahıllı olmalı. Tam tahıllı ekmek hem yüksek lif içeriği hem de tokluk demek. Şişmanlık büyük ölçüde şekerli yiyecek ve içecekler, yağlı yiyecekler, beyaz undan yapılan ürünlerin aşırı tüketiminden kaynaklanıyor.

Obezitenin tek nedeni

Elvan Odabaşı Kanar

Biz diyetisyenlerin savunduğu ekmek, ‘sağlıklı ekmek’ aslında. Yani çok tahıllı, tam buğday, çavdar, buğday ruşeymli, karabuğdaylı, yulaflı ekmekler. Diyet listelerinden ekmeğin çıkarılması, başka hastalıklara yol açıyor. Asıl yapılması gereken hangi ekmeğin tercih edileceğini öğrenmek. Diyetin karbonhidrat içeriğinin yüzde 40’ın altına düşürülmesinin hayati risk taşıdığı araştırmalarla ortaya kondu. Özellikle büyüme-çağında kilo problemi yaşayan çocuklara ebeveynleri ekmek tüketimini yasaklıyor, bu durum çocukların büyüme gelişmesinde gerilemeye neden olabiliyor.

Ekmek yemeyen, kasını yer

Dilara Koçak

Vücuda yemekle dışarıdan yeterli karbonhidrat verilmezse kandaki şeker kullanılıyor. Bu kan şekerini düşürüyor. Yeterli glikoz bulunamadığı durumdaysa kas proteinleri glikoza çevriliyor ve beyinle kan için gerekli glikoz sağlanıyor. Ancak kasların bu şekilde kullanımı son derece tehlikeli. Özellikle protein ağırlıklı diyetlerde, ekmeği tamamen kesmek durumunda bu sistem devreye girer ve kas kaybı başlar. Bu tür diyetlerde hızlı kilo kaybı cazip geliyor. Çünkü bir gram kas kaybı sonucu vücut 2.7 gram su atar. Böyle verilen kilolar geri alınıyor. Kaldı ki ekmeğin şişmanlatıcı olduğuna dair kanıtlanmış bir bilgi bulunmuyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız!

Hürriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL