Yetişkin Sağlığı

Egzersiz Ne İşe Yarıyor?

Merve Tunçel’in haberi Egzersiz yapmanın sadece formunuzu korumaya yardımcı olacağını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Kanser ve bunama da dahil bedensel ve ruhsal birçok hastalıktan korunmak için fiziksel aktiviteler şaşırtıcı şekilde işe yarıyor…

Egzersiz Ne İşe Yarıyor?

Merve Tunçel’in haberi

Egzersiz yapmanın sadece formunuzu korumaya yardımcı olacağını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Kanser ve bunama da dahil bedensel ve ruhsal birçok hastalıktan korunmak için fiziksel aktiviteler şaşırtıcı şekilde işe yarıyor.

Sigarayı hayatınızdan çıkarmak kadar sporu yaşam biçimi haline getirmek de yapacağınız en akıllı seçimlerden olacak. Bunu ortaya çıkaran ise Doğu Anglia Üniversitesi’nden Leslie Alford oldu. Alford, 2006 ile 2010 yılları arasında bu konuda yapılmış 40 sayfa dolusu uluslararası çalışmayı incelemeye koyuldu.

Fizyoterapist Leslie Alford, sonuç olarak kişinin ne kadar sağlıklı ve uzun ömürlü olacağını birçok faktörün birlikte belirlediğini ifade etti. İnsanoğlu bu faktörlerden sadece bir kısımını kontrol edebiliyor. Obezite, sigara kullanımı, diyet ve fiziksel aktivite ise bunların başında geliyor.

Alford çalışmasında erkek sağlığı üzerinde yoğunlaşmasına rağmen, fiziksel aktivitenin her iki cins üzerinde ve tüm yaş gruplarında oldukça belirleyici etkileri olduğunu vurguladı. Buna göre modern insanın düşmanı hareketsizlik, birçok patofizyolojik sorunu da beraberinde getiriyor.

Bedensel ve ruhsal birçok hastalığa yakalanmaktan fiziksel aktivitenizi artırarak kurtulmak mümkün. Bu sebeple sağlığını uzun süreli olarak korumak isteyen herkesin egzersizi yaşam biçimi haline getirmesi gerekiyor.

Leslie Alford’un bu araştırması Uluslararası Klinik Çalışmalar Dergisi’nde yayınlandı.

Zaman
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL