Ebolada B planı hazır

Yetişkin Sağlığı
Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre Ebola’da vaka sayısının 5 bin 843’e ve ölümlerin 2 bin 803’e ulaştığını söyledi. S...
EMOJİLE

Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre Ebola’da vaka sayısının 5 bin 843’e ve ölümlerin 2 bin 803’e ulaştığını söyledi.

Salgının görüldüğü Batı Afrika’nın bazı bölgelerinde halkın hastaneye gitmek istemediğine dikkati çeken Hatipoğlu, şunları kaydetti:

“Halkın Ebola’dan hastanede yatan hastalardaki yüksek ölüm hızı nedeniyle hastaneye gitmek istemediği ve geleneksel yöntemlerle bu virüse karşı çare aradığına dair bilgilerimiz mevcut. Hatta Sierra Leone Hükümeti 3 günlük sokağa çıkma yasağı uygulamaya başlamıştır. Böylece tecrit uygulaması boyunca sağlık yetkililerinin kapı kapı dolaşarak Ebola taraması yapmayı ve bu uygulamayla resmi makamlara bildirilmeden evlerde gizlice tedavi edilmeye çalışılan Ebola hastalarını tespit etmeyi amaçlamaktadır.”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi salgının bölgede önü alınan çatışma ve krizlerin yeniden alevlenmesine neden olabileceği uyarısında bulunduğunu hatırlatan Hatipoğlu, şöyle devam etti:

“Ebola salgınının tarihte eşi benzeri görülmemiş boyutlar kazandığını bildirmiş ve bölgeye ulaştırılan acil yardımların arttırılmasını istemiştir. Bölgede sahra hastanesi, sağlık personeli ve tıbbı malzeme sıkıntısı çekildiği vurgulanmıştır. Salgına gerekçe göstererek sınırlarını kapayan veya kısıtlamalar koyan üçüncü ülkeler eleştirilmiş ve dışlanmaya yol açan bu durumun kaldırılması çağrısı yapılmıştır. Aslında Ebola virüs salgını tüm ülkeler için önemli bir uyandırma çağrısıdır. Dünya ülkeleri acilen, ortaya çıkan salgın eğilimli hastalıklar için hazırlıklarını geliştirmelidir ve insanlığı tehdit eden bu gibi salgınlarda süratli davranmanın yanında yardımlaşmanın da yollarını bulmalıdır.”

Batı Afrika bölgesindeki manzaranın, Ebola salgınının hızla artığı ve kontrolden çıkma eğiliminde olduğunu gösterdiğini dile getiren Hatipoğlu, “Sağlık Bakanlığı olarak yakından takip ettiğimiz bu salgına karşı tüm tedbirlerimizi almış durumdayız. Ülkemizde bugüne kadar herhangi bir Ebola vakası yoktur. Olası bir durum için de Sağlık Bakanlığımız tarafından B planı olarak, 36 şehir, 25 sağlık hizmet bölgesinde 45 referans hastane belirlenmiştir” şeklinde konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme