Duymayan Çocuklar İçin Umut!

Yetişkin Sağlığı
Söz konusu ameliyatların durmasını beklerken bazı çocukların bu şansı kaybetmesine SGK’nın “Hastaneler döner sermayelerinden alsın, faturasını bize göndersin, ödeyelim” kararı yol aç...
EMOJİLE

Söz konusu ameliyatların durmasını beklerken bazı çocukların bu şansı kaybetmesine SGK’nın “Hastaneler döner sermayelerinden alsın, faturasını bize göndersin, ödeyelim” kararı yol açmıştı. Hastaneler ise her biri 31 bin lira tutarındaki biyonik kulakları, döner sermayeden karşılayamıyordu. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet konuya el attı ve 110 çocuğun kaderini değiştirecek biyonik kulaklar, ameliyatla takıldı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, İstanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kemal Değer, biyonik kulağa ihtiyaç duyan çocukların çoğunluğunun doğuştan hiç duymadığını söylüyor: “Türkiye’de her yıl 5 bin dolayında hasta, biyonik kulak adayları arasına katılıyor. Bu ameliyatların en çok yapıldığı yıllarda bile en fazla 1500-2000 çocuğa biyonik kulak takılıyor. Yarısını bizim kliniğimiz ameliyat ediyor. Dolasıyla her yıl 3 bin çocuk, ameliyat olamadan bekleme sırasına giriyor. Yani sorun kartopu gibi büyüyor”.

Biyonik kulak, işitme sorunu bulunan çocuklara ne kadar erken yerleştirilirse, beynin sesleri öğrenmeyle ilgili bölgesi, dolasıyla konuşması da o kadar iyi gelişiyor. Örneğin 8 aylıkken ameliyat edilen çocukların sonuçları, 1.5 yaşında ameliyat edilenlerden daha iyi oluyor. Prof. Dr. Değer, “Biz aslında çocukları uzun uzun bekletmek istemiyoruz. 400 çocuk bekleme listemizde. Maalesef 2 yıllık beklemede 5 yaşını geçtiği için ameliyat olma şansını kaybeden çocuklarımız oldu. Şimdi hastaları süratle ameliyata alıyoruz. Önce 5 yaşına yaklaşanları ameliyat edeceğiz” diyor.

“Biyonik kulak takılan çocuklar, yaşıtları gibi okula gidebiliyor, eğitim alıyor, üretken oluyor. Yani aslında devlete kat kat geri ödeyecekler bu yatırımı”…

Onlar artık duyabiliyor

Karahan Gezici (6.5) Ameliyat edildiğinde 4.5 yaşındaydı. Neredeyse ameliyat şansını kaçırıyordu. Erken dönem ameliyat olanlar kadar hızlı olmasa da duyma ve konuşmasında büyük gelişme var. Şimdilik özel bir eğitim alıyor. Okul zamanı gelince normal okula verilecek.

Irmak Kandemir (3.5), Melisa Çalık (5) ve Beren Aktimur (4) Erken dönemde ameliyat olan şanslı çocuklar. Biyonik kulaklarını görmesek doğuştan işitme engelli olduklarını anlamak çok zor. Kendi aralarında sohbetleri, şakalaşmaları hiçbir sorunu işaret etmiyor. Anneler küçük kızların konuşma ve duyma performansından çok memnun!

Ümeyir Ataş (8) 4 yıl önce ameliyat oldu. Erken dönemde sağır olduğu fark edildiği halde ailesi imkânsızlık nedeniyle biyonik kulak ameliyatını hemen yaptıramadı. Devlet ödemeye başlayınca ameliyata alındı. Biyonik kulak takılmadan önce hiç duyamıyordu. Şimdi yaşıtlarıyla aynı sıralarda okuyor. Aleti bozulunca onarım için 1 yıl beklemiş (yurtdışına gönderilmiş). Bu sırada çok zorlanmış ve mutsuz olmuş. 1 yaşındaki kız kardeşinde de doğuştan işitme sorunu var. Ameliyat için bekleme sırası şimdi Zeynep’te.

Ameliyat için bekliyorlar

Serhat Kaplan (3.5) Daha 23 günlükken geçirdiği havaleden işitme özürlü çıktı. Ailesinin bunu fark etmesi 2 yılı buldu. Önce kulaklarına tüp takıldı, işe yaramadı. Biyonik kulak gündeme geldiğinde aile bu kadar pahalı bir cihazı alacak gücü kendinde bulamadı. SGK karşılamaya başlayınca sıraya girdi. Şimdi ameliyat için çağrılmayı bekliyor.

Prematüre Nazlı Bilim (3), ikiz. Diğer kardeşinde hiçbir sorun yok ama Nazlı doğduğundan beri hiçbir sesi duymuyor ve konuşmuyor. 2 yıldır biyonik kulak sırasında.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme