Duruş Bozukluklarına Dikkat!

Yetişkin Sağlığı
Ergenliğe yeni adım atan kızınızın ya da oğlunuzun kamburu çıkmaya başladığını fark edebilirsiniz. Bu durum, çocukların yanlış duruşu ve yaşadıkları olumsuzlukların bir neticesidir. Hemen bir doktora ...
EMOJİLE

Ergenliğe yeni adım atan kızınızın ya da oğlunuzun kamburu çıkmaya başladığını fark edebilirsiniz. Bu durum, çocukların yanlış duruşu ve yaşadıkları olumsuzlukların bir neticesidir. Hemen bir doktora başvurmak gerekir. Çocuğunuzun kamburunun olmasını istemiyorsanız bir dizi önlemi de almak zorundasınız.

Günümüzün çok yiyen ama hareket etmeyen, bilgisayar veya televizyon başından kalkmayan çocukları tehlike altında. Bu çocukların yaşayacakları ya da yaşadıkları birçok olumsuzluğa bir de fiziksel görüntülerinde bozulmalar eşlik ediyor. Ergenliğe yeni giren kızınızın veya bütün kitaplarını çantasında gezdiren oğlunuzun birden kamburunun çıktığını fark edebilirsiniz. Sakın zaman kaybetmeyin. Tıpkı sizin çocuklarınız gibi ergenlik dönemindeki birçok çocuk, çok uzun süreli, sabit ve yanlış duruş pozisyonlarında kalıyorlar. Bu durum, kas ve iskelet sisteminde bozukluklara sebep oluyor. Çocuğunun vücudunda normal olmayan bir eğilme tespit eden aileler, doktora başvurmalı.

Zaman gazetesinden Dr. Burcu Önal’ın yazısına göre, özellikle okulda uzun saatler boyunca sırada öne doğru eğik oturduklarından veya ağır okul çantalarını tek omuzda taşıdıklarından, uzun süreli bilgisayar ve televizyon karşısında sabit, daha önemlisi hatalı pozisyonda kaldıklarından çocuklarımızın iskelet sistemleri deforme oluyor. İyi bir postür (duruş) eğitimi çocukluk yaşından itibaren başlar. Kötü postür, hayatın ileri dönemlerinde karşılaşılabilecek birçok romatizmal hastalığın, organ bozukluklarının ve ruhsal bozuklukların sebebi olabilir.

Çocukları, postür bozukluklarına sebep olabilecek etkenlerden uzak tutmak gerekir. Özellikle ergenlikte çocukları yüzme veya kasları güçlendirici diğer spor dallarına yönlendirmekte fayda var. Sırt üstü yüzme, kamburun çıkmasını engelleyebilir. Tedavi sürecinde korse veya destekleyici ateller yerine egzersizleri öneriyoruz. Çocuğu stresten, stabil pozisyondan çıkarmak için spor özellikle yüzme çok önemli. Bu yaş grubunda kas dokusunu güçlendirmek temel amaç. Bunun için de spor ve düzenli egzersiz çok faydalı. Haftada iki üç gün yüzen çocuklar hem ruhsal hem de bedensel açıdan yaşıtlarından çok daha farklı ayrıcalıklara sahip oluyorlar.* Sema Hastanesi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı

 Kambur çıkmadan tedbir alın!

 • Çocuklar, ağır çantaları uzun süre sırtlarında taşımamalı.
 • Sırada otururken bel boşluğunu dolduran destekleyici yastıklar kullanılabilir.
 • Çocukların uzun süre televizyon izlemeleri engellenmeli.
 • Bilgisayarın göz hizasında ve tam karşılarında durmasını sağlamak gerekir.
 • Masanın kenarında vücudun yarı dönük pozisyonda olduğu durumlar da sakıncalıdır.
 • Sandalyenin boyu, çocuğun ayak tabanı 90 derecelik açı ile yere tam temas edecek şekilde ayarlanmalı.
 • Omuzları öne doğru eğik duran, kamburu çıkmış gibi bir görüntü oluşan çocuklarda hafif tatlı ikazlar ile omuzlar geri, göğüs dışarı şeklinde duruş pozisyonu değiştirilmeli.
 • Ergenliğe yeni adım atan genç kızlar, göğüslerdeki büyümeyi gizlemek amacıyla öne doğru eğilirler. Bu durumun iskelet yapısını bozmasına izin verilmemeli.
 • Çocukların düzenli ve yeterli beslenmesini sağlayarak gereksiz kilo alımını önlemek de postür bozukluklarını önlemede yardımcı olacaktır.
 • Ergenlik döneminde bacak ağrıları çok sık görülebiliyor. Başka bir sebebinin olup olmadığı araştırıldıktan sonra büyümeye bağlı, kemiklerin gelişmesine bağlı gelişimsel bir ağrı olduğu düşünülebilir ama yine de ihmal etmemek gerekir.
 • Bu dönem çocuklarında yeterli miktarda kalsiyum alımına dikkat edilmeli. Süt, peynir, yoğurt, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerle meyve tüketimini artırmak önemli. Özellikle kalsiyumun vücutta emilimini zorlaştıran çay ve kahve kullanımı sınırlandırılmalı.