Yetişkin Sağlığı

Dünyanın ilk yağlı gıda vergisi uygulamada

Uygulamanın dünya üzerinde yürürlüğe giren ilk yağ vergisi olduğu belirtildi. Yeni vergi, yüzde 2,3’den yüksek oranda doymuş yağ içeren tereyağı, süt, peynir, pizza, et, sıvı yağ ve işlenmiş gıdalardan kesilecek…

Dünyanın ilk yağlı gıda vergisi uygulamada

Uygulamanın dünya üzerinde yürürlüğe giren ilk yağ vergisi olduğu belirtildi.

Yeni vergi, yüzde 2,3’den yüksek oranda doymuş yağ içeren tereyağı, süt, peynir, pizza, et, sıvı yağ ve işlenmiş gıdalardan kesilecek.

Verginin yağlı besinlerin tüketimini azaltarak, aşırı kiloluk ve obezite sorununu kontrol altına almayı hedeflediği belirtildi.

Yeni yasa sebebiyle tüketicilerin verginin uygulanacağı gıdaları stok yapmaya başladıkları ve yeni vergiyi "bürokratik bir kabus" olarak tanımladıkları bildirildi.

Öte yandan, uygulama sebebiyle birçok Danimarkalı’nın yurtdışından alışveriş yağmaya yöneleceği yorumları yapıldı.

İngiliz Guardian gazetesi de Danimarka’da yürürlüğe giren yağ vergisine ilk sayfasında yer ayırdı.

"Tereyağı ve jambonuyla ünlü Danimarka için karar mideye inen bir yumruk gibi." denilen haberde edinilecek gelirin obeziteyle mücadele önlemlerine aktarılağına dikkat çekildi.

Guardian Macaristan’ın yüksek şeker, tuz ve karbonhidrat içeren gıdalara karşı benzer bir uygulamaya gittiğini, son derece zararlı bulunan transyağların ise Danimarka, Avusturya ve İsviçre’de yasaklandığını; Finlandiya ve Romanya’nın da yağa vergi planlarını incelediğini kaydediyor.

Gazete, Avrupa’da obezite sorununun en yaygın olduğu İngiltere’de de bu yola gidilmesi çağrısında bulunuyor.

Avrupa’da obezite ortalaması yüzde 15 iken, Danimarka’da oran yüzde 10’un altında. İngiltere’de ise halkın yüzde 24,5’i obez.

BBC Türkçe

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL