Dünyada ilk retina nakli gerçekleşti

Yetişkin Sağlığı
Bu metodun denendiği Japonya Devlet Doğa Bilimleri Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre ameliyat sonrasında geçen 24 saat retina naklinin başarılı olduğunu gösterdi. Gazetevatan’da yer alan ha...
EMOJİLE

Bu metodun denendiği Japonya Devlet Doğa Bilimleri Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre ameliyat sonrasında geçen 24 saat retina naklinin başarılı olduğunu gösterdi.

Gazetevatan’da yer alan habere göre, cuma günü gerçekleştirilen operasyonda kök hücreden üretilen retina 70 yaşındaki makula dejenerasyonu hastası kadın hastaya nakledildi. Ameliyat sonrası kadın hasta ‘görüşünün daha aydınlık olduğunu’ söyledi. Enstitüsü bu ifadelerin, ameliyatının başarılı geçtiğinin belirtisi olduğunu söylediler. Bununla birlikte bilim insanları kadının hissettiklerinin kan akımı nedeniyle olabileceğini, bu nedenle sonuca yönelik ifadeler için hala süre gerektiğini belirttiler. Yaşlılardaki körlüğün temel nedeni olan makula dejenerasyonu retinaya zarar vererek körlüğe neden oluyor. Japonya Devlet Doğa Bilimleri Enstitüsü mensupları kök hücreden üretilen retinanın bu hastalığa çare olabileceğini umuyorlar. Retina naklinin 50 yaşın üstünde beş kişiye daha yapılması bekleniyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme