Yetişkin Sağlığı

Dövme Yapmak Çok Tehlikeli!

Uzmanlar, yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte özellikle gençlerin ilgi gösterdiği dövmelerin gerekli hijyen koşulları sağlanmadan yapılması halinde zehirlenme, deri hastalıkları, AIDS ve böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığa neden..

Dövme Yapmak Çok Tehlikeli!

Uzmanlar, yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte özellikle gençlerin ilgi gösterdiği dövmelerin gerekli hijyen koşulları sağlanmadan yapılması halinde zehirlenme, deri hastalıkları, AIDS ve böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığa neden olabileceğine dikkati çekiyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarıyla birlikte özellikle turistik bölgelerde dövme yapımında ciddi oranda artış yaşandığını belirterek, toplumda dövmenin istenilen her yerde yaptırılabilecek basit bir işlem gibi algılandığını ifade etti. Bu uygulamanın yeterli hijyen koşullarının sağlandığı ortamlarda yapılması gerektiğinin altını çizen Ağrıdağ, "Dövme yapmayı bilmeden, gerekli sağlık önlemlerini almadan bu işi yapmaya çalışmak cinayete teşebbüsten farksız. Dövmenin uzman kişiler tarafından, steril iğneler kullanılarak uygulanması çok önemli" dedi.

Ağrıdağ, steril bir ortamda yapılmayan dövmelerin Hepatit A, B, C, AIDS ve frengi gibi bulaşıcı kan hastalıklarının bulaşmasının yanı sıra zehirlenme, deri hastalıkları ve kronik böbrek yetmezliği gibi tehlikeli rahatsızlıklara yol açabileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bu tip olumsuz durumlarla karşılaşmamak için dövme yaptırırken bazı konulara dikkat edilmeli. Kalıcı dövme yapımında kullanılan ve içinde boya olan iğne uçlarının tek kullanımlık olması ve çelikten yapılmış olması şart. Daha önce kullanılmış bir iğne ile dövme yaptırmak, bizden önce o iğnelerle dövme yapılan kişinin herhangi bir hastalığı varsa onun bize de geçmesine davetiye çıkarır." Ağrıdağ, dövme yaptırılacak yerin Sağlık Bakanlığı’ndan alınan izin belgesine sahip olması gerektiğini belirterek, bu belgeye sahip olmayan yerlerde hangi kimyasalların hangi şartlarda uygulandığının bilinemeyeceğini söyledi.

"YAPTIRMADAN ÖNCE İYİ DÜŞÜNÜLMELİ"

Ağrıdağ, özellikle gençler arasında giderek yaygınlaşan ve ‘farklı’ olmanın bir simgesi olarak algılanan kalıcı dövmelerin çıkartılması için lazer ile tedavi gerektiğini anımsatarak, bu uygulamanın hem ekonomik hem de sağlık açısından pek de kolay olmadığını belirtti. Bunun için kalıcı dövme yaptıracak kişilerin bu uygulamadan önce çok iyi düşünmesi gerektiğinin altını çizen Ağrıdağ, koyu renklerin lazer ışınları tarafından daha iyi görüldüğünü ve dövmenin yapıldığı bölgenin daha hızlı temizlenebildiğini bu nedenle, açık renkle yaptırılan dövmelerde bu uygulamanın çok da başarılı olmadığını bildirdi. Ağrıdağ, geçici dövme olarak adlandırılan, halk arasında da Hint kınası olarak bilinen malzemenin kullanıldığı yöntemin de sağlık sorunlarına yol açabildiğini belirterek, "Deriye uygulanan tüm kimyasal maddeler eğer kişinin bilinmeyen bir alerjisi varsa sorun yaratabilir. Bunun için dövmeyi kalıcı veya geçici olarak yaptırmadan önce iyi düşünülmeli" dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL