Yetişkin Sağlığı

Dondurmaya Dikkat!

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan soğuk içecekler ve dondurma bunaltıcı havalarda serinlememizi sağlarken dişlerimizi olumsuz etkiliyor. Soğuk tüketilen besinlerin dişlerde oluşturduğu hassasiyeti önlemek için yapılması gerekenleri Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş..

Dondurmaya Dikkat!

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan soğuk içecekler ve dondurma bunaltıcı havalarda serinlememizi sağlarken dişlerimizi olumsuz etkiliyor.

Soğuk tüketilen besinlerin dişlerde oluşturduğu hassasiyeti önlemek için yapılması gerekenleri Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu anlatıyor.

Diş hassasiyetine karşı diş fırçasını doğru seçmek, pütürsüz diş macunu kullanmak ve asitli içecekleri mümkün olduğunca az tüketmek gerektiğini belirten Diş Hekimi Kışlaoğlu, dişlerde sıcak-soğuk, tatlı-ekşi gıdalara ve diş fırçalamaya karşı ağrı oluşturan diş hassasiyetinin dikkate alınması gereken bir diş sağlığı problemi olduğunu vurguladı.

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

* Sert diş fırçalamayla diş minesinin aşındırılması

* Diş eti çekilmesi

* Diş eti hastalıkları

* Diş gıcırdatma

* Diş taşları

* Kırık dişler

Kola, gazoz gibi içeceklerin bol miktarda asit içerdiğine değinen Diş Hekimi Kışlaoğlu, ayrıca greyfurt portakal ve limonun da asitli meyveler olduğunu hatırlatarak bunları sık tüketen kişilerin diş minelerinde aşınmalar meydana gelebileceğini belirtti.

Ağrıları Önlemek Çok Kolay!

Diş hassasiyetine karşı öncelikle ağız sağlığına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Kışlaoğlu, yumuşak kıllı fırça kullanmanın ve fazla asit içeren yiyecek-içeceklerden uzak durmanın hassasiyeti önemli ölçüde azalttığını ifade etti.

Diş Hassasiyetinden Kurtulmak Mümkün mü?

Diş Hekimi Kışlaoğlu, dişlerinizde ağrı oluşumu varsa doktorunuzun açığa çıkmış ve hassasiyete sebep olabilecek kök yüzeylerini izole edip floridli verniklerle kök yüzeylerini iyileştirebileceğini ve dişin eksilen tabakalarının yerine dolgu maddeleriyle yenileme yapabileceğini belirtti.

CNNTÜRK

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL