Yetişkin Sağlığı

Dolu Mide Kabus Sebebi

Akşam sekizden sonra yenen yiyeceklerin yakılamayıp yağa dönüşeceği düşüncesi yaygındır. Anadolu Sağlık Merkezi beslenme ve diyet uzmanı Çağatay Demir "Kilo dengesi, tamamen alınan kalori, harcanan kalori ve yapılan egzersizle ilişkilidir…

Dolu Mide Kabus Sebebi

Akşam sekizden sonra yenen yiyeceklerin yakılamayıp yağa dönüşeceği düşüncesi yaygındır.
Anadolu Sağlık Merkezi beslenme ve diyet uzmanı Çağatay Demir "Kilo dengesi, tamamen alınan kalori, harcanan kalori ve yapılan egzersizle ilişkilidir. Ne zaman yediğinizin çok önemi yoktur." diyerek buna açıklık getirdi. Çağatay Demir, "Gün içinde toplamda aldığınız kalori ve toplamda harcadığınız kaloriye göre kilo alır, kilo verir veya kilonuz dengede kalır. İhtiyacınız olandan fazla kalori aldığınızda vücudunuz aldığınız kalorinin saatine bakmadan bunu yağ olarak depolayacaktır." dedi.

Genellikle akşam saatlerinde insanların daha kalorili yiyeceklere yöneldiğini belirten Çağatay Demir; "Bunların başında film izlerken yenen cips, maç izlerken yenen çerez ve serinlemek için tüketilen dondurma örnek olarak verilebilir. Bu yiyecekler karbonhidrat ve yağ içeriği fazla olduğu için yüksek kalorilidirler. Bu nedenle akşam atıştırmaları geç saat olmasından değil, fazla kalorili olması nedeniyle sakıncalıdır." dedi.

"Dolu bir mide ile kaliteli bir uyku uyumak söz konusu değildir." diyen Çağatay Demir, bu yüzden yatmadan en az iki saat önce yeme içmeyi kesmekte fayda olduğunu ifade etti. Özellikle yatmadan önceki üç saatte tüketilen acı, yağlı, baharatlı ve asitli yiyecekler gastroözefajiyel reflüyü tetikleyebiliyor. Eğer kişinin reflü sorunu varsa özellikle akşam saatlerinde reflüyü tetikleyen turunçgiller, çikolata, baharatlı yiyecekler, yüksek yağ içeren besinler, alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durulması gerektiğinin altını çizen Çağatay Demir, "Eğer televizyon izlerken bir şeyler atıştırmayı seviyorsanız, bu durum sizin fazla yemenize sebep olacaktır. Küçük bir kâse yemeyi planlarken, kendinizi hepsini yemiş olarak bulabilirsiniz. Bu nedenle sadece yediğiniz yiyeceğe odaklanın." dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL