Yetişkin Sağlığı

Dişte Leke Yapan Gıdalar!

Diş beyazlatma işleminin uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, “Kimyasal olarak bu ürünler içeriğinde zayıf beyazlatıcı barındırıyor. İçeriğindeki boya maddesi sayesinde dişler beyazlamış gibi görünebiliyor..

Dişte Leke Yapan Gıdalar!

Diş beyazlatma işleminin uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, “Kimyasal olarak bu ürünler içeriğinde zayıf beyazlatıcı barındırıyor. İçeriğindeki boya maddesi sayesinde dişler beyazlamış gibi görünebiliyor fakat üründeki leke giderici aşındırıcılar, diş minesine ve diş etine zarar veriyor” diyor. Diş beyazlatma işlemi hekimlerce iki şekilde uygulanıyor.

* Ev tipi beyazlatma işleminde ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlanıyor. Bu kalıbın içerisine bir ilaç konularak, beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştiriliyor ve günde ortalama 4–6 saat takılması gerekiyor. İşlem ortalama 10 gün sürüyor.

* Ofis tipi beyazlatma işlemi ise lazer veya farklı ışık kaynakları kullanılarak yapılıyor ve yaklaşık bir saat sürüyor. Beyazlatma işleminin ağız bakımına bağlı olarak yılda bir kez yeniden uygulanması gerekebiliyor.

Neler leke yapıyor?

* Soda ve kolalı içecekler: İçerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yapıyorlar.

* Kahve ve çay: İçerdikleri kafein ve doğal renklendiriciler nedeniyle dişlerde leke bırakıyorlar.

* Meyve suları: Hazır havuç suyu ve vişne suyu gibi “kromojenic” içerikli gıdalar da diş lekelerine sebep oluyor. Doğal meyve sularında böyle bir tehlike bulunmuyor.

* Hazır gıdalar: Enerji içecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırıyor.

Öte yandan sigaranın dişlerin en büyük olduğu da bilinen bir gerçek. Diş hekimleri hastalarına şidddetle sigarayı bırakmaları konusunda tavsiyede bulunuyor. Sigara dişlere leke vermekte kalmıyor, ağız mukozasını da yoğun bir şekilde tahrip ediyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL