Yetişkin Sağlığı

Dişlerinizi Sert Fırçalamayın!

Siz de pek çok kişi gibi dişeti hassaslığı ile ilgili problemler yaşıyor olabilirsiniz. Bu hassasiyetin farklı sebepleri olabilir. Bu yazıda bu duruma neden olan birkaç sebebi bulacaksınız. Dişleri çok sert..

Dişlerinizi Sert Fırçalamayın!

Siz de pek çok kişi gibi dişeti hassaslığı ile ilgili problemler yaşıyor olabilirsiniz. Bu hassasiyetin farklı sebepleri olabilir. Bu yazıda bu duruma neden olan birkaç sebebi bulacaksınız.

Dişleri çok sert fırçalamak

Dişlerinizi ne kadar sert fırçalarsanız o kadar iyi temizleneceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Fazla sert bir şekilde diş fırçalamak dişetlerinize zarar verebilir. Siz göremeseniz de dişetlerinizde yaralara sebep olabilirsiniz. Sıcak ve soğuk yiyecekler de bu yaralara değdiklerinde size acı verebilir.

Fazla gargara yapmak

Ağzınızda her zaman taze ve ferah bir tat olmasını seviyor olabilirsiniz. Bu nedenle de sık sık gargara yapabilirsiniz. Ancak gargaralarda bulunan asitler dişetlerinizin daha da hassaslaşmasına neden olabilir. Eğer hassasiyet şikayetiniz varsa ve fazla gargara yapıyorsanız, gargara yapma sıklığınızı azaltmayı deneyebilirsiniz.

Asitli gıdalar tüketmek

Fazla asitli içecekler siz fark etmeseniz de dişetlerinize zarar veriyor olabilir. Gittikçe hassaslaşan dişetleriniz varsa gün içerisinde yediklerinizi bir gözden geçirin ve eğer fazla asitli yiyecek ve içecek tüketiyorsanız miktarları azaltmayı deneyin. Asitli yiyeceklerden sonra bir parça peynir yemek ya da bir bardak süt içmek de asidin etkisini azaltacaktır.

haber 365

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL