Dişleri gıcırdatma ve sıkmadan nasıl kurtulursunuz?

Yetişkin Sağlığı
Türkiye’de her iki kişiden birinde görülen diş sıkma ya da diş gıcırdatma, dişlerin kapanma şeklinden ya da çene eklem bozukluklarından kaynaklı olsa da genellikle stres en önemli nedeni arasında göst...
EMOJİLE

Türkiye’de her iki kişiden birinde görülen diş sıkma ya da diş gıcırdatma, dişlerin kapanma şeklinden ya da çene eklem bozukluklarından kaynaklı olsa da genellikle stres en önemli nedeni arasında gösteriliyor. Uyku bozukluğu yaşayan pek çok kişi diş sıkma ya da gıcırdatma problemi yaşadığını bilmiyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak yanak alt kısmında bulunan çiğneme kasına yapılan botoksla kastaki stres kaldırılarak istenmeyen kasılmalar yok edilebildiğini belirtiyor.

Diş gıcırdatma ve sıkma ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilediği gibi yüz şeklinde deformasyon meydana getiriyor. Diş sıkma esnasında çene kemiğine ve eklemine yaklaşık 5 ton ağırlığında güç uygulanıyor ve zaman içerisinde dişlerde sallanma, diş etinde geri çekilme ve dış kırılmalarına neden olmasının yanı sıra çene yapısını da bozarak yüz estetiğini bozuyor.

Çözüm Çok Kolay: Botoks

Özellikle stres altındaki çalışanlar ve üst düzey yöneticiler, iş konusunda takıntılı kişiliğe sahip bireyler risk teşkil ediyor. Gece plağı olarak adlandırılan şeffaf aparey tek başına yeterli olmadığında botoks tedavisi öneriliyor. Diş gıcırdatma ve sıkma sorununa olumlu cevap veren botoks enjeksiyonları doğru uygulamayla kastaki stresi kaldırarak kontrol dışı istenmeyen kasılmaları engelliyor ve 6-9 ay etki gösteriyor. Kısa ve ağrısız bir işlem olan botoks tedavisi yanak altı kısımda bulunan çiğneme kasına uygulanıyor.

Diş Gıcırdattığınızı Nasıl Anlarsınız?

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme