Dişine Bak Kalbini Koru

Yetişkin Sağlığı
Düzenli olarak dişhekimi kontrolüne giden kadınların kalp krizi riskinin ya da diğer kalp sorunlarının üçte bir oranında azaldığı belirlendi. UC Berkeley’s Halk Sağlığı Okulu’nda görevli a...
EMOJİLE

Düzenli olarak dişhekimi kontrolüne giden kadınların kalp krizi riskinin ya da diğer kalp sorunlarının üçte bir oranında azaldığı belirlendi.

UC Berkeley’s Halk Sağlığı Okulu’nda görevli araştırmacılar, 2 yıl boyunca düzenli olarak diş hekimine giden yaşları 44-88 arasında değişen yaklaşık 7 bin kişinin verilerini analiz ettiler.

Journal Health Economics” isimli tıp dergisinde yayınlanan çalışmada, diş bakımıyla kardiyovasküler hastalık arasındaki bağları gösteren birçok araştırma olduğunu söyleyin araştırmacılar, “Bizim çalışmamız genel diş sağlığı sayesinde kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler sorunların azaldığını gösteren ilk çalışma” dediler.

Erkekler ile kadınların diş bakımının etkilerinden aynı şekilde fayda görmediğini söyleyen araştırmacılar, düzenli dişhekimine giden kadınların kalp hastalığından korunabileceğini belirttiler. 

Popüler Gazete