Yetişkin Sağlığı

Dişeti Hastalığından Kurtulmanın Yolu!

Uzmanlar, dişeti hastalıklarından korunmak için bakın nelere öneriyor…    Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, ağız ve diş sağlığının genel sağlığın önemli bir parçası olması nedeniyle, düzenli diş hekimi..

Dişeti Hastalığından Kurtulmanın Yolu!

Uzmanlar, dişeti hastalıklarından korunmak için bakın nelere öneriyor…
 
 Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, ağız ve diş sağlığının genel sağlığın önemli bir parçası olması nedeniyle, düzenli diş hekimi kontrolleri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olarak kabul görmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığının ağız ve diş sağlığına büyük önem verdiğini belirten Dr. Akan, "Ağız ve diş sağlığını korumak, diş çürükleri ve dişeti hastalıklarından korunmak ve yaygınlığını azaltmak, küçük yaşlarda edinilen diş fırçalama alışkanlığı ile mümkündür. Düzenli diş fırçalama, doğru beslenme, koruyucu uygulamalar ve düzenli diş hekim kontrolü, ağız diş sağlığının temelini oluşturmaktadır. Sağlıklı bir hayatın sürdürülmesi sadece topluma sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesiyle sağlanamaz. Bununla birlikte bireyin de kendi sağlığının farkında olması, hizmetleri talep etmesi ve olumlu yönde davranış değişikliği geliştirmesi gerekir." dedi.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemlerde de erken tanı konulup tedavi edilirse başarılı olma şansının artacağına dikkat çeken Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, bakanlığın temel görevlerinin içinde toplum sağlığının koruyucu uygulamalarla takip edilmesinin de yeraldığını kaydetti. Çocukluk döneminin sağlık alışkanlıklarının geliştirilmesi için uygun bir dönem olduğunu anlatan Dr. Akan, sağlıklı bilgi, tutum ve davranışlarını geliştiren çocukların çevrelerindeki bireyler için de eğitici olabileceğini söyledi. 2011 yılında il genelinde 200 bin öğrenciye ağız ve diş sağlığı taraması yapmayı hedeflediklerinin altını çizen Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, taramaların Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Duaçınarı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile ilçe devlet hastanelerinde görevli diş hekimleri tarafından yapılacağını duyurdu.

İyilikgüzellik

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL