Yetişkin Sağlığı

Diş Eti İltihabına Dikkat!

Diş eti iltihaplarına neden olan bakterilerin ana atardamarın (aort) bozulmasına yol açabileceği belirlendi. Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırma, diş eti iltihapları ile abdominal aort anevrizmasının (AAA) bağlantılı olduğunu gösterdi. Amerikan..

Diş Eti İltihabına Dikkat!

Diş eti iltihaplarına neden olan bakterilerin ana atardamarın (aort) bozulmasına yol açabileceği belirlendi.

Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırma, diş eti iltihapları ile abdominal aort anevrizmasının (AAA) bağlantılı olduğunu gösterdi. Amerikan Plos One dergisinde yayımlanan araştırmada, bilim adamları, bazı farelere diş eti hastalıklarına yol açan P.gingivalis bakterisini enjekte etti.

Bakteri verilen farelerde, vücuttaki enfeksiyon ve hastalıklarla savaşan akyuvarların bir türü olan nötrofillerin, kan pıhtılarının oluşumunda görev alan, hücre parçalarının üzerinde biriktiği ve ana atardamarın duvarına zarar verdiği görüldü. Bilim adamları, diş etlerinin düzenli olarak kontrolünün bu hastalığın önlenmesine yardımcı olabileceğini vurguladı. Kalpten pompalanan kanı vücuda dağıtan aortun karın boşluğundaki kısmı abdominal aort olarak adlandırılıyor. Abdominal aort anevrizması (AAA) aortun karın bölgesinde olan kısmının bir bölümünün genişlemesi anlamına geliyor. AAA’ya 65 yaş üstü erkeklerin yüzde 2-13’ünde, kadınların yüzde 6’sında rastlanıyor.

Anevrizmaların genişlemeye devam edip yırtılması ölümle sonuçlanabiliyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL