Diş Çürümesini Önlemek İçin!

Yetişkin Sağlığı
Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Durmuş, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı’nda gerek kırmızı etin gerekse şekerin yoğun şekilde tüketildiğini ifade eder...
EMOJİLE

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Durmuş, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı’nda gerek kırmızı etin gerekse şekerin yoğun şekilde tüketildiğini ifade ederek, bu durumun ağız ve diş sağlığı konusunda bazı riskleri de beraberinde getirdiğini söyledi. Prof. Dr. Durmuş, toplumda diş fırçalama alışkanlığının yeteri kadar yaygınlaşmadığına dikkati çekerek, diş aralarında kalan et parçacıklarının ve şeker asitlerinin diş çürükleri ile çeşitli sorunlara yol açtığını belirtti.

UCUZ ŞEKER DAHA FAZLA ÇÜRÜTÜYOR

Diş aralarında kalan et parçacıklarının tam olarak temizlenmesi için diş fırçalamanın yeterli olmadığını, diş ipi kullanılması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Durmuş, şöyle konuştu:

”Kurban eti ve şeker nedeniyle yıpranan diş ve diş etleri için bayramın sona erdiği bugünlerde kapsamlı bir diş bakımı öneriyoruz. Çünkü çürükler başladığında ağrılar, kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi diş tedavilerinin süresi de uzuyor. Bu nedenle bayramdan sonra dişlerin kapsamlı bir bakımdan geçirilmesinde yarar var. Dişler arasında kalan et parçaları lokal reaksiyonlara ve diş eti iltihaplarına yol açıyor. Ayrıca son dönemde düşük kaliteli asit miktarı yüksek şeker tüketimi arttı. Bu şekerler dişlerin daha kolay çürümesine neden oluyor.”

Prof. Dr. Durmuş, diş aralarının temizlenmesinde kürdan kullanımını önermediklerini belirterek, ”Diş aralarında kolaylıkla çıkarılamayan bir parça varsa mutlaka diş hekimine gidilmeli. Dişlerin arasında kırılarak kalan kürdan parçaları, dişlere ve diş etlerine burada kalan yiyecek artığından daha fazla zarar veriyor” uyarısında bulundu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi