‘Dik Dur’ Demekle Olmuyor!..

Yetişkin Sağlığı
Pek çok anne baba gün içinde, çocuğuna sayısını kendisinin bile hatırlamayacağı sıklıkta ‘dik dur’ diyor. Özellikle gençler arasında bir imaj halini alan kambur ve eğimli duruş ileride kal...
EMOJİLE

Pek çok anne baba gün içinde, çocuğuna sayısını kendisinin bile hatırlamayacağı sıklıkta ‘dik dur’ diyor. Özellikle gençler arasında bir imaj halini alan kambur ve eğimli duruş ileride kalıcı rahatsızlıklara yol açabileceği gibi, gençlerin kendine güvensiz bir görüntü sergilemesine de sebep oluyor.

Genç kızlar yeni çıkan göğüslerini saklamak için, delikanlılar ise kasıntı görünmemek için dik durmuyor…

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Burcu Sönmez, “Çocuklarımıza, yetersiz olan ‘dik dur’ komutunu vermeden önce, neden dik duramadığını, ne yaparsa düzgün bir duruşa sahip olabileceğini ve düzgün duruşun kişinin sağlığına ve güzelliğine neler kattığını anlatıp ondan sonra dik duramıyorsa altta yatan başka hastalık var mı diye araştırmak gerekir” dedi.

KENDİ BEDENİMİZE YATIRIM ÇOK DEĞERLİ…
Dr. Burcu Sönmez,
“Kişilerin hayatları boyunca yaptıkları en önemli yatırım, kendi bedenlerine yaptıkları yatırımdır. Maalesef birçoğumuz bunun bilincinde olmadan, bedenlerimize gereken önemi göstermiyoruz. Birçok doğruyu bilir, ama yapmayız-yapamayız. Çocuklarımıza ‘dik dur’ deriz ama kendimiz durmayız- duramayız. Her çözümün başında bilgi, bilinç ve ‘farkındalık’ gelir. Önce doğru-yanlış belirlenmeli, ayırt edilmeli ve sonra da fark edilmelidir” derken, ancak fark edilen yanlışı düzeltip beyne kabul ettirebilineceğine dikkat çekti.

AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR…
Gençlerin algı sıralamasında estetik ve güzellik hızla yükseliyor. Gençler için çok önemli olan estetik sadece fiziksel özelliklere bağlı değil. Güzellik, bir bütün ve bu bütün içinde kişinin kendine güveni ve o güvenin de bir göstergesi olan duruş çok önemli yer tutuyor.

Dr. Burcu Sönmez, “Ağaç yaş iken eğilir atasözü duruşun önemini çok güzel anlatır. Çocukluk ve ergenlik döneminde beden hızlı bir büyüme gösterirken beden imajı da aynı hızla biçim değiştirir. Doğru bilgiler ve hareketler ile bedenin en verimli ve estetik hali ile kullanımı bu çağlarda kolayca edinilebilir. Geçken edinilen doğru duruş alışkanlıkları, spora zaman ayırma gibi olumlu davranışlar kişinin bir ömür boyu dik durmasını, estetik görünmesini ve kamburdan uzak kalmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

GENÇLER NEDEN KAMBUR DURUYOR?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Burcu Sönmez,
“Spor yapan, karın-bel ve sırt kasları güçlü olan çocukların dik durmamaları için genelde bir neden yoktur. Bazı toplumlarda genç kızlar, büyüme çağlarında göğüslerini gizlemek için ‘geleneksel’ olarak kambur dururlar ki bu, birçok boyun-sırt ağrısının temelidir. Delikanlılar ise, arkadaş grupları arasında kabul görmek, boyu yaşıtlarına göre hızla uzarken sivrilmemek için dik durmuyor. Sebebi her ne olursa olsun gençte duruş bozukluğu gözleniyor ise, mutlaka araştırılmalıdır. Zira kamburluk, eğrilik gibi bulgular ciddi omurga hastalıklarının belirteci olabilir. Duruş bozuklukları hızla alışkanlığa dönüşür, zaman geçtikçe düzeltmek zorlaşır” dedi.

DİK DURANLAR DAHA UZUN GÖRÜNÜYOR…
Zamanında tedavi edilmeyen duruş bozuklukları cerrahi müdahale gerektirebiliyor. Oysaki çok basit egzersizler ile bu kritik dönemlerde beden kontürlerini koruyan ve destekleyen gençler, ileri yaş dönemleri için de iyi bir yatırım yapılmış olur. Dr. Burcu Sönmez, dik duran kişilerin omurganın doğal pozisyonunu koruyarak daha uzun göründüğünü, bu duruşun estetik olmakla birlikte, güven verici bir imaj oluşturduğunu da söyledi. Dr. Sönmez, özellikle çalışma hayatı içinde bu dik duruşun başarı ve mutluluğu getirdiğini, kendinden emin, özgüveni tam kişilerin ise dik duruşlarını korudukları ifade etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme