Yetişkin Sağlığı

Dijital Cihazlar Dost mu Düşman mı?

ABD’de Cornell Üniversitesi’ndeki ergonomi uzmanları, modern cihazların insanların vücudu üzerindeki fiziksel etkilerini inceledi. İş yerinde, toplu taşıma araçlarında, kafelerde sürekli dijital cihazlarıyla haşır neşir olan insanlar, kambur bir sırt, eğri..

Dijital Cihazlar Dost mu Düşman mı?

ABD’de Cornell Üniversitesi’ndeki ergonomi uzmanları, modern cihazların insanların vücudu üzerindeki fiziksel etkilerini inceledi. İş yerinde, toplu taşıma araçlarında, kafelerde sürekli dijital cihazlarıyla haşır neşir olan insanlar, kambur bir sırt, eğri boyun ve bilekler ve pençe gibi büyük ellere sahip olmaya başladı. Uzun süre kullanılan teknolojik cihazlar, gözlerde yorgunluk, eklemlerde ağrı, haraket güçlüğü gibi sorunlara yol açan “tendinit” hastalığı, sürekli ellerini kullananlarda sinir sıkışmasıyla sonuçlanan “karpal tünel sendromu” gibi sorunların daha sık görülmesine yol açıyor.

Dizüstü bilgisayarlar, konforsuz kullanımlarıyla ergonomik gereklileri yerine getirmiyor. Birleşik klavye ve ekran düzeninde, yazmak için klavye uygun bir konuma getirildiğinde ekranın görüş açısı bozuluyor. Dokunmatik ekranlar ise, hareket ettirmek için sürekli kullanılan parmakları güçsüzleştiriyor. Her parmakta 3 kemik bulunurken yalnızca iki kemiği olan baş parmaklar tehlikede. Çünkü, baş parmaklar, bu tür cihazların kullanımına uygun yapıda değil. Anlık mesajlaşma kolaylığı, çalışanların aynı anda hem sosyal çevreleriyle hem de işverenleriyle iletişimde olmasına olanak sağlayarak vücuda psikolojik baskı uyguluyor.   

Milliyet
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL