Yetişkin Sağlığı

Depresyona Karşı Egzersiz

Bilimadamları, boş zamanlarında düzenli egzersiz yapan kişilerde depresyon ya da bunalım belirtilerinin daha az görüldüğünü belirlediler. BBC‘de yayınlanan habere göre, yaklaşık 40 bin Norveçlinin katıldığı çalışmada, araştırmacılar iş günündeki koşuşturmanın..

Depresyona Karşı Egzersiz

Bilimadamları, boş zamanlarında düzenli egzersiz yapan kişilerde depresyon ya da bunalım belirtilerinin daha az görüldüğünü belirlediler.

BBC‘de yayınlanan habere göre, yaklaşık 40 bin Norveçlinin katıldığı çalışmada, araştırmacılar iş günündeki koşuşturmanın bir parçası olan fiziksel aktivitenin ise aynı etkiyi göstermediğini ifade ederek, iş ortamında aynı seviyede toplumsal, sosyal etkileşim olmadığını açıkladılar.

Egzersiz ve etkileşimin ruhsal sağlığınıza yardımcı olduğunu söyleyen araştırmacılar, boş zamandaki yüksek seviyedeki toplumsal etkileşimin bir şeyleri paylaşmada etkili olduğunu kaydettiler.

King’s College London’da Psikiyatri Enstitüsü’nde görevli araştırmacılar, katılımcılara boş zamanlarında ve iş süresi boyunca ne sıklıkta, ne derecede egzersiz yaptıklarını sordular. Aynı zamanda depresyonlarını ölçmek için bir skala kullandılar.

Boş zamanlarında oldukça aktif olanlarda depresyon belirtisi görülme ihtimalinin daha az olduğunu belirten araştırmacılar, ancak egzersizin yoğunluğunun bir fark oluşturmadığını söylediler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL