Yetişkin Sağlığı

Depresyona Gen Tedavisi

Amerikan tıp dergisi Science Translational Medicine‘de yayınlanan araştırmada, beynin küçük bir bölümündeki bir proteini faaliyete geçiren bir genin canlandırılmasıyla laboratuar farelerinde depresyon belirtileri ortadan kalktı. Araştırmayı yapan New York‘taki Cornell..

Depresyona Gen Tedavisi

Amerikan tıp dergisi Science Translational Medicine‘de yayınlanan araştırmada, beynin küçük bir bölümündeki bir proteini faaliyete geçiren bir genin canlandırılmasıyla laboratuar farelerinde depresyon belirtileri ortadan kalktı.

Araştırmayı yapan New York‘taki Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji bölümünden Prof. Dr. Michael Kaplitt, elde ettikleri sonuçların, depresyonun derin nedenlerinden biri olarak tahmin edilen bir rahatsızlığı gidermede etkin olacağını bildirdi.

Depresyon tedavisinin sadece belirtileri ortadan kaldırdığını, ancak hastalığın derin nedenlerine iyi gelmediğine dikkati çeken Prof. Dr Kaplitt, "Antidepresanlar birçok hastada iyi sonuç veriyor, ama ileri depresyon hastaları bu ilaçlardan faydalanamıyor, şimdi bu yeni yaklaşımdan yararlanmayı umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Araştırma, beynin tek bir bölgesindeki p11 proteinin faaliyete geçirilmesiyle, depresyon hastalarında çoğunlukla olmayan, zevk duymak için gerekli hissin canlanmasını sağladığını gösterdi.

Beynin bu bölgesi daha önce bağımlılıkla ilgili araştırmalara konu olmuştu. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL