Darısı Bizim Başımıza

Yetişkin Sağlığı
Almanya’da alınan kararda, böylelikle 18 yaşından küçüklerin sağlık riski taşıyan ultraviyole ışınlarından ve cilt kanserine karşı korunmasının hedeflendiği belirtildi. Solaryum işletmecilerinin...
EMOJİLE

Almanya’da alınan kararda, böylelikle 18 yaşından küçüklerin sağlık riski taşıyan ultraviyole ışınlarından ve cilt kanserine karşı korunmasının hedeflendiği belirtildi.

Solaryum işletmecilerinin bu konuda verdikleri taahhütleri yerine getirmedikleri için böyle bir düzenlemenin getirildiği ifade edildi.

Almanya’da yılda yaklaşık 140 bin kişi cilt kanserine yakalanıyor.

SOLARYUM NEDİR?  

Solaryum makineleri, güneş ışığının insanlar üzerindeki, sağlığı teşvik eden etkilerini kullanılabilir hale getirmek amacı ile üretilmiş makinelerdir. Güneş ışınları; görünebilen orta dalga boyundaki gün ışığı , görünmeyen enfaruj ve ultraviyole ışınlarının bileşiminden oluşmaktadır. Ultraviyole ışınlar üçe ayrılmaktadır. UV-A , UV-B ve UV-C . İnsan için zararlı olan UV-C ışınları ozon tabakası tarafından filtre edilmektedir. UV-B ışınları ciltte yeni renk pigmentleri oluşumunu sağlarken, UVA ışınları cildin koruma mekanizmasını harekete geçirerek bu pigmentlerin aktive olmasını ve bronzlaşmayı sağlıyor. İşte solaryum da aynı biyolojik mekanizmayı harekete geçiriyor. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme