Çok mu Unutkansınız?

Yetişkin Sağlığı
İsimleri, listeleri ve şifreleri unutmadan kolayca hatırlamanın yolları! İsimler Konuştuğunuz kişinin ya da arkadaşınızın adını hatırlamakta zorluk mu çekiyorsun. Gelecek sefere unutmamak için ‘...
EMOJİLE

İsimleri, listeleri ve şifreleri unutmadan kolayca hatırlamanın yolları!

İsimler

Konuştuğunuz kişinin ya da arkadaşınızın adını hatırlamakta zorluk mu çekiyorsun. Gelecek sefere unutmamak için ‘kişinin adını fiziksel bir özelliğiyle ilişkilendir.’ Lakap takma ile aynı olan bu teknik ile gelecek sefere adını kolayca hatırlayacaksın.

Listeler

Alışveriş listesi yapmadan alacaklarını hatırlaman mümkün. Listenizi bedeninizle ilişkilendirin. Örneğin süt alacaksanız sütü ayaklarına döktüğünü, dizinde yumurta kırdığını hayal edebilirsin. Tuhaf gelse de bu tür ilişkilendirmeler beynin daha detaylı bir hafızaya sahip olmasını sağlıyor.

Şifreler

Farklı şifreler güvenli ancak hatırlaması zor. Girdiğin siteyle ilgili şifreler dene. Kredi kartınız size neyi çağrıştırıyorsa onu deneyin. Eğer hem harf hem de rakam kullanman gerekiyorsa senin için önemli bir olayı çağrıştıran cümleler kur. Örneğin açılımı İTU’den 2010’da mezun olanlar olan İTU2010MO gibi bir şey olabilir.

ivillage Türkite

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme