Çileğin mucizevi faydaları

Yetişkin Sağlığı
Çilek rengiyle, kokusuyla yazın en cezbedici meyvesidir. Reçeli ve marmelatı kahvaltıların ve tatlıların vazgeçilmezi çileğin faydaları saymakla bitmiyor. Kadın ve Kadın internet sitesinde yer alan ha...
EMOJİLE

Çilek rengiyle, kokusuyla yazın en cezbedici meyvesidir. Reçeli ve marmelatı kahvaltıların ve tatlıların vazgeçilmezi çileğin faydaları saymakla bitmiyor.

Kadın ve Kadın internet sitesinde yer alan habere göre tam bir C vitamini deposu olan çileğin vücudumuza ve ruhumuza olan faydaları şöyle;

Kansere yakalanma riskini azaltır. Antioksidan içeriği zengindir; antosiyanin, ellagik asit, kaempferol, kuersetin gibi kanser savaşçıcı antioksidanların hepsini içeren ender besinlerdir.

Ağız kokusunu giderir ve diş etlerini güçlendirir. Aynı zamanda ağızdaki yaralara da iyi gelir.

Çocuk felci ve ağız-deri yaralarına yol açan virüsleri öldürücü etkisi vardır.

Sigaranın etkilerini azaltır. Sigara içilen bir odadayken gün boyunca ağza iki çilek atılması önerilir.

Kum ve taş düşürenler, karında su toplanması olanlar, damar sertliği, yüksek tansiyon, mesane ve böbrek rahatsızlığı olanlar için çileğin kökünden ve yaprağından yapılan çay tarifi:

300 gr. Çilek yaprağı ve kökünü 1 gece suda bekletin . Ertesi gün 1 litre suda 20 dakika kaynatın ve çay olarak tüketin.

Kanı temizler. Kan şekerini dengeler, şeker hastalığı riskini azaltır. Potasyum ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle inmeye karşı korur, kan basıncını düzenler.

Düzenli tüketildiğinde kalp sağlığını korur, kalp krizi geçirme riskini %30 azaltır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme