Cevizin faydaları saymakla bitmiyor!

Yetişkin Sağlığı
Demir, manganez, bakır, potasyum, B vitamini, riboflavin, niasin, pantoentetik asit, tiamin, E vitamini, folat ve omega-3 yap asitleri gibi güçlü ve faydalı besinler ile donatılmış bir meyvedir. İşte ...
EMOJİLE

Demir, manganez, bakır, potasyum, B vitamini, riboflavin, niasin, pantoentetik asit, tiamin, E vitamini, folat ve omega-3 yap asitleri gibi güçlü ve faydalı besinler ile donatılmış bir meyvedir. İşte bu içerdiği besinler sayesinde cevizin sağlığa etki eden bazı yararları;

Kalp Sağlığı İçin Mükemmel 

Kadınıngazetesi.com’un haberine göre, FDA, Gıda ve İlaç İdaresi belirli aralıklarla yenilen cevizin kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini açıkladı. Ceviz, kalbin sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan alfa-linolenik asit’i bol miktarda içermektedir. American Journal of Clinical Nutrition dergisince yapılan araştırmaya göre, ceviz yemenin LDL (kötü kolesterol) ve HDL (iyi kolesterol) seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

Meme Kanserini Önler

Batı Virginia Marshall Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, her gün 28 yarım veya 14 tam ceviz yemek, içerdiği fitosteroller ve antioksidanlar sayesinde meme kanserini önlemede yardımcı olmaktadır.

Diyabeti Önler

Cevizde bulunan tekli ve çoklu doymamış yağlar insülin düzeylerini korumak için oldukça yararlıdır.Harvard School of Public Health araştırmasına göre, haftada 5 ceviz yiyen kadınların %30’unda Tip 2 Diyabet’e yakalanma riskinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

En İyi Antioksidan Kaynağı

Ellegic asit, melatonin, E vitamini, polifenolik bileşikler ve karotenoidler gibi bitki kimyasalları içerisinde de bol miktarda ceviz özlü antioksidan bulabilirsiniz. Bu bileşikler vücudun yaşlanmaya karşı mücadele etmesine, kanserle savaşmasına, nörolojik hastalıklar ve inflamasyon’a karşı yardımcı olabilmektedir.

Beyin İşleyişini Artırır

Ceviz içerisinde bulunan yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri beyin için mükemmel bir besin kaynağıdır.

Uykusuzluk Çekenlere Önerilir

İyi bir uyku çekmek isteyip de huzursuz uyku sendromu vb. uyku sorunları yaşayanlar için, uyku hapları almak yerine akşam yemeğinden sonra 5 tane ceviz yemesi oldukça yardımcı olacaktır.

Cilt İçin Faydalıdır

Ceviz, ciltte oluşabilecek kuruluklara karşı cildi korur ve cilt için doğal nem kaynağıdır. Ayrıca aroma terapi ve masaj tedavisi için pek çok kozmetik ürünler ve masaj yağları ceviz yağı baz alınarak üretilmektedir.Cevizde bulunan E vitamini de cilt için çok faydalıdır.

Anti-inflamatuar Gibi Davranır

Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda koroner arter hastalığı, kan basıncı, prostat, meme ve kolon kanseri risklerine neden olan sebeplerle savaşan anti-inflamatuar olarak hareket ederler. 25 gram ceviz günlük omega-3 yağ asidi ihtiyacınızın %90’ını karşılar.