Çatlayan Dudaklar İçin Tavsiyeler

Yetişkin Sağlığı
Dudaklarımız, yağ ve ter bezi olmamasından dolayı her zaman kurur. Ayrıca iyice yaklaştığımız kış mevsiminin kuru havası, susuzluk gibi nedenlerden dolayı da dudaklarımız kurur ve çatlar. İşte dudakla...
EMOJİLE

Dudaklarımız, yağ ve ter bezi olmamasından dolayı her zaman kurur. Ayrıca iyice yaklaştığımız kış mevsiminin kuru havası, susuzluk gibi nedenlerden dolayı da dudaklarımız kurur ve çatlar.

İşte dudakların kurumasına yol açan nedenler ve dudakları kuruyan insanlar için genel tavsiyeler:

1. Dudak yalama sıkıntısı: Dudakları yalamak 2 nedenden dolayı kötüdür. Öncelikle, dudaklarınızı yalayınca nemlendiğini düşünürken durum böyle değildir. Dudaklarınız son derece ince ya da koruyucu bir dış tabakadan yoksundur. Bu da dudaklarınızı sıvı kaybına karşı savunmasız hale getiriyor. Bu nedenle tükürük dudaklarınızdan çok hızlı buharlaşıyor ve dudaklarınız daha kuru ve şu anki halinden daha kötü olluyor.

İkinci neden ise, daha dramatik. Tükürük, göründüğü kadar masum değildir. Yemekleri parçalayan enzimlerle doludur. Maalesef, dudaklarımız bu sindirim hareketine karşı hassastır ve tükürüğün bolluğu dudaklarınızın kurumasına yol açar.

2. Güçlü etki yaratan dudak balzamı: Tüm dudak balzamları aynı etkiye sahip olarak yapılmıyor. Eğer, dudaklarınız çok çatladıysa, dudak balzamı satın almadan önce içeriğini incelemeniz gerekiyor. En az 15 faktörlük korumadan başka balmumu, fenol ve saf vazelin bulunmasına dikkat edin. Eğer dudaklarınız acı veriyorsa, kamfor ve mentol içermesi ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Balzamı özellikle gece yatmadan önce sürün.

3. Demir adam, kansızlıkla savaşma: Yeterince demir almıyorsanız, dudaklarınız çatlayabilir, yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı, hassaslaşma ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Demir alımınızı beslenmeyle ya da ilaç takviyesiyle artırabilirsiniz. Kırmızı et, kuru fasulye ve kurutulmuş meyveler ile yumurta, bazı deniz ürünleri, ıspanak, brokoli, çekirdekler, kuşkonmaz ve tüm tahıllar demir içeren gıdalar arasında yer alıyor.

4. B vitamini eksikliğine dikkat edin: Bağışıklığınızı desteklemek için B vitamini bakımından zengin yiyecekler tüketebilir ya da kompleks B vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Demir gibi, B12 vitaminin eksikliği de dudaklarınızın çatlamasına neden oluyor. B12 vitamini eksikliği ayrıca, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, ateş, önemli kilo kaybı, yorgunluk, depresyon, hazımsızlık gibi birçok probleme yol açıyor.

5. Enfeksiyon tedavisi: Eğer dudaklarınızın birleştiği yer çatlıyorsa, iltihaplanma, kızarıklık, ağrı veren yara oluşuyorsa, doktora gitmeniz gerekir. Uzmanlar, halen bu sürecin tam olarak nasıl olduğunu saptamaya çalışıyorlar. Bakteriyel ya da bir mantar enfeksiyonu da dudaklarınızın birleştiği yeri kabartabilir. Hatta bu belirtiler, daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Çatlamış dudaklar, reçetesiz ilaçlar, vitamin takviyeleri ve dudak tedavileri ile iyileşirken, bazı durumlarda profesyonel yardım gerekebilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme