Yetişkin Sağlığı

Çağın Hastalığı Alzheimer!

Alzheimer çağın hastalığı olarak adlandırılıyor. Özellikle 65 yaş üzerindeki insanların sağlığını tehdit eden bu hastalık unutkanlıkla başlıyor ve ileri safhalarda saldırganlık dahi görülebiliyor. Unutkanlıkla başlayıp sinsice ilerleyen Alzheimer hastalığı genelde..

Çağın Hastalığı Alzheimer!

Alzheimer çağın hastalığı olarak adlandırılıyor. Özellikle 65 yaş üzerindeki insanların sağlığını tehdit eden bu hastalık unutkanlıkla başlıyor ve ileri safhalarda saldırganlık dahi görülebiliyor.

Unutkanlıkla başlayıp sinsice ilerleyen Alzheimer hastalığı genelde kadınlarda görülüyor ve her beş kişiden birinde ortaya çıkıyor.

Show tv ekranlarında yayınlanan Sağlık Haber programına konuşan Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Kılıç, 65 yaş üzerindeki kişilerin risk altında olduğunu söyledi.

Saldırganlık, unutkanlık ve psikolojik problemlerin Alzheimer hastalığının en belirgin özellikleri arasında olduğunu belirten Kılıç, "Hastada özellikle dışarı çıkıp kaybolmalar başlarsa bu artık hastalığın ciddi olarak ilerlediğini göstermektedir. Evde yemek yaparken yemek yakmak, kapı kilidini sürekli kontrol etmek, ütüyü unutmak bunlar Alzheimer hastalığının başlangıç belirtileridir. Hasta da saldırganlık, acıtasyon huzursuzluk gibi belirtilerde kendini gösterebilir orta evrede. Artık üçüncü evre olarak da hasta tek başına yaşayamaz. Mutlaka bir bakıcıya ya da Alzheimer bakımevine ihtiyaç duymaktadır ve giderek yatağa bağımlı kalmaktadır" diye konuştu.

Alzheimer hastalığının kişiyi gittikçe esir aldığına dikkat çeken Kılıç, "Hastaya bilinç kaybı ve hareket dengesizliği yaşatıyor hastalığın son evresinde ise kişi bebek gibi bakıma ihtiyaç duyuyor" dedi.

İlk evreyi genelde 9-10 yaş gibi tanımladığını ifade eden Kılıç, "Yani 9-10 yaşındaki çocukların gösterdiği hareketleri gösterebilir yaşlılar. İkinci evrede de giderek 5-6 yaşında gibi davranmaya başlıyorlar. Son evrede de artık bebek gibi bakıma ihtiyaç var" dedi.

Alzheimer’ın 60 ve 65 yaş üzeri görülen nörolojik hastalık olduğunu belirten Kılıç, "Bu hastalığın beş kişiden birinde görülme olasılığı vardır. Genelde kadınlarda daha sık rastlanmaktadır" açıklamasında bulundu.

BEYAZ GAZETE

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL