Yetişkin Sağlığı

Bu Ülkenin Yarısından Fazlası Uyku Yorgunu

Uykunun, Kanada’da kronik bir sorun haline geldiği ortaya çıktı. CBC Televizyonu’nun, Leger Marketing firmasına yaptırdığı araştırma sonuçlarına göre Kanadalıların yüzde 58’i uyku düzensizliği yüzünden yorgun. Ülkede her 10 kişiden 6’sı..

Bu Ülkenin Yarısından Fazlası Uyku Yorgunu

Uykunun, Kanada’da kronik bir sorun haline geldiği ortaya çıktı. CBC Televizyonu’nun, Leger Marketing firmasına yaptırdığı araştırma sonuçlarına göre Kanadalıların yüzde 58’i uyku düzensizliği yüzünden yorgun.

Ülkede her 10 kişiden 6’sı normalden 1 saat az uyuyor. Ankete katılanların yüzde 36’sı ‘çok istememe rağmen uyumaya ayıracak yeterli vaktim yok’ derken, yüzde 32’si ‘bir kez uyanınca bir daha uyuyamıyorum’, yüzde 27’si de ‘kafamda o kadar çok düşünce var ki, rahatlayamıyorum’ cevabını verdi. Sonuçları değerlendiren Prof. Helen Driver, "Uyku, zincirleme olarak birçok sorunu etkiler.

Hormonal dengenin bozulması başta olmak üzere, 2. tip şeker hastalığı ve şişmanlık bunlardan en önemlileri." dedi. Dr. Rachel Morehouse da, "Henüz tam olarak anlaşılamamış olsa bile, uyku sorununun kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve bazı kanser türleri ile bağlantısı olduğunu düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL