Bu besinler ‘diyet yapmadan’ zayıflatıyor

Yetişkin Sağlığı
Türkiye gazetesinde yer alan habere göre yaz kapıyı çalmışken, diyet yapamam diyenlerdenseniz bu besinleri öğününüze katarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. OMEGA-3 Omega-3 yağ asitlerinin metab...
EMOJİLE

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre yaz kapıyı çalmışken, diyet yapamam diyenlerdenseniz bu besinleri öğününüze katarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

OMEGA-3

Omega-3 yağ asitlerinin metabolizmayı düzenlediği bilimsel olarak kanıtlanmış besin türlerinden bir tanesi. Omega-3 aslında bir yağ asidi ve vücudun yağ yakmasını kontrol eden, leptin hormonunu etkiliyor. Ayrıca Omega-3 vücudumuz tarafından asla kendisi üretilmediği için dışarıdan alınması gerekiyor. Balıkta ve semiz otunda bolca bulunan omega-3’ü bu şekilde vücudunuza alabilirsiniz.

GREYFURT

Metabolizmanızı hızlandırır ve kalori yakımını artırır. Ayrıca sizi tok hissettireceği için de daha az yeme ihtiyacı duyabilirsiniz. Lif bakımından da zengin olduğu için kan şekeri seviyenizi dengede tutar.

KEREVİZ

Kerevizin sırrı oldukça basit: Çok az kalori içeriyor ve yediğinizden fazlasını yakmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca içinde bolca da su barındırıyor. Ancak mineral ve besin değeri açısından yeterli olmayabilir. Bu yüzden tek başına kereviz tüketmek vücut direncinizi düşürebilir. Başka yiyeceklerle birlikte yemeyi ihmal etmeyin.

TAM BUĞDAY

Çalışmalar gösteriyor ki tam buğday ürünleri işlenmiş beyaz una ve türevlerine göre çok daha sağlıklı. Kronik bir hastalık riskini azaltıyor. Ayrıca tam buğdayın glisemik endeksi de düşüktür ve daha uzun süre tok tutar. Besin değeri olarak da vitamin, mineral ve karbonhidrat bakımından zengin ama yağdan fakirdir.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay da metabolizmayı hızlandıran en önemli yardımcılardan bir tanesi. Antioksidan olarak da zengin bir içeriğe sahip olan yeşil çayı artık bilmeyen yok gibi.

KAHVE

Türk kahvesi kültürümüzün önemli bir parçası öyle ki kahvaltı bile aslında kahve-altı yani kahve öncesi yemek olarak adlandırılmıştır. Kafein kalp atışlarını hızlandırır, kan daha fazla oksijen alır ve böylece daha fazla kalori yakar. Ancak kahvenizi içebiliyorsanız şekersiz içmeye çalışın. Şekersiz kahvenin kalorisi yok denecek kadar azdır.

AVOKADO

Avokado doymamış yağ içerdiği için metabolizmayı hızlandırır ve hücrenin enerji üreten kısımlarını serbest radikallerden korur. Kolesterol artışını önler, kalp hastalığı riskini azaltır ayrıca saçlara ve gözlere de faydalıdır.

BAHARATLAR

Her türlü baharat daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur. Ayrıca baharatların kalorisi de düşüktür.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme