Yetişkin Sağlığı

Böbreklerimiz Tehlikede!

Türk Böbrek Vakfı (TBV) Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, Türkiye’de böbrek sağlığına dikkat edilerek bu hastalık için yapılan harcamaların azaltılabileceğini söyledi. Ancak, kronik böbrek yetmezliği ile ilgili..

Böbreklerimiz Tehlikede!

Türk Böbrek Vakfı (TBV) Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, Türkiye’de böbrek sağlığına dikkat edilerek bu hastalık için yapılan harcamaların azaltılabileceğini söyledi. Ancak, kronik böbrek yetmezliği ile ilgili önlemlerin zamanında alınmadığını bildiren Erk, şöyle konuştu:

”Her yıl, son dönem kronik böbrek yetmezliğinden mağdur olan bir hastanın biz vergi verenlere olan maliyeti, yaklaşık 40-50 bin TL civarında. Biz TBV olarak Tekirdağ ve ilçelerinden başlayarak, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eğitim seminerleri düzenlemek kaydıyla vatandaşları böbrek sağlığı konusunda bilgilendireceğiz.”

Beslenmede üç beyazdan uzak durulması gerektiğine dikkati çeken Erk, un, tuz ve şeker tüketiminin kontrollü yapılması gerektiğini ifade etti: ”Çoğumuzun bilmediği bazı yanlış alışkanlıklar var. Üç beyazdan uzak durmamız lazım. En önemli iki sıkıntımızdan birisi şeker ama ondan daha önemlisi tuz. Tuz, un, şeker bir araya geldiği zaman böbrekler başta olmak üzere tüm organlar iflas ediyor. Türk insanı günde 6 gram tuz tüketmesi gerekirken 18 gram tuz tüketiyor. Dünya genelinde, her 10 kişiden biri kronik böbrek yetmezliği tehlikesi altındayken, Türkiye’de bu oran her 7 kişiden birine denk düşüyor. Türkiye’deki bu oranı hiç olmazsa dünya genelindeki ortalamaya düşürmemiz lazım.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL