Yetişkin Sağlığı

Bir Damla Kanla Yaşınız Belirleniyor

Söz konusu yöntemin adli tıp araştırmacılarına da yardım etmesi bekleniyor. Geçmişte yaş tahmini için mevcut yöntemler dişlerin ve kemiklerin analizine dayanıyordu. Fakat, Rotterdam’daki Erasmus MC Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli genetik bilimciler, kandaki T..

Bir Damla Kanla Yaşınız Belirleniyor

Söz konusu yöntemin adli tıp araştırmacılarına da yardım etmesi bekleniyor. Geçmişte yaş tahmini için mevcut yöntemler dişlerin ve kemiklerin analizine dayanıyordu.

Fakat, Rotterdam’daki Erasmus MC Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli genetik bilimciler, kandaki T hücreleri olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin spesifik türü sayesinde kişinin yaşının genetik imzasının açığa çıkarabileceğini gösterdiler.

T hücrelerini boşaltan organ timus aşamalı olarak insan yaşlandıkça yağ dokularının yerine geçer. Bu süreç genetik bir değişiklik olduğunu söyleyen araştırmacılar, T hücreleri olgunlaştığı her seferinde, spesifik yabancı moleküllerin tanınması amacıyla moleküler reseptör oluşturmak için DNA’sını yeniden düzelttiğini, bunu yaparken arkasında temizlenmiş DNA ilmekleri bıraktığını açıkladılar.

Bilim adamları, bu DNA moleküllerinin sayısının yaşla birlikte sabit bir oranda azaldığını belirlediler. Bilim adamları, gönüllüler üzerinde bu temizlenmiş DNA molekülü seviyesini güncel biyolojik yaşlarla karşılaştırarak yakın zamanda bir kişinin yaşını tahmin edebileceklerini tahmin ediyorlar.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL