Yetişkin Sağlığı

Bilinçsiz Verilen Kilo, Kısa Sürede Geri Alınır

Kilo vermek isteyenlerin çeşitli yöntemlere başvurduğunu kaydeden Cingöz, bilinçsiz kilo verilmesine paralel olarak verilen kiloların kısa sürede geri alındığını kaydetti. Uygulanan diyetlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Cingöz, “Uygulanan diyetler genel..

Bilinçsiz Verilen Kilo, Kısa Sürede Geri Alınır

Kilo vermek isteyenlerin çeşitli yöntemlere başvurduğunu kaydeden Cingöz, bilinçsiz kilo verilmesine paralel olarak verilen kiloların kısa sürede geri alındığını kaydetti.

Uygulanan diyetlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Cingöz, “Uygulanan diyetler genel manada hızlı kilo kaybı vadeden diyetler olup bireye özgü değildir. Kişinin gereksinimine göre düzenlenmemiş, kontrol altında yapılmayan ‘çok düşük kalorili’ diyetlerdir.

Monoton ve can sıkıcıdır. Kişiye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmaz. Gerçek kilo kaybı yerine sadece su kaybına neden olabilir.

Ve kısa sürede verilen kiloların geri alınmasına neden olurlar. Metabolizmanın yavaşlamasına neden olarak, vücudun bir süre sonra daha az kalori harcamasına neden olurlar.

Kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan çok düşük enerjili şok diyetlerle tek besine dayalı diyetler bireyde; baş ağrısı, yoğunlaşma bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, düşük tansiyon, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi gibi sağlık sorularına yol açar.” dedi.

Haber 7
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL