Yetişkin Sağlığı

Bilgisayarınızı Uzakta Şarj Edip Kullanın

Bilgisayarınızı uzakta şarj edip kullanın Yeni enerji kaynakları ve güvenlik arayışları, sağlık sektöründeki ileri teknolojik uygulamalar, doğal olmayan radyasyon kaynaklarını hızla hayatımıza sokuyor. Özellikle bilgisayar ve cep telefonları artık hayatımızın..

Bilgisayarınızı Uzakta Şarj Edip Kullanın

Bilgisayarınızı uzakta şarj edip kullanın

Yeni enerji kaynakları ve güvenlik arayışları, sağlık sektöründeki ileri teknolojik uygulamalar, doğal olmayan radyasyon kaynaklarını hızla hayatımıza sokuyor.

Özellikle bilgisayar ve cep telefonları artık hayatımızın çok içinde. Radyasyonsuz yaşamak olanaksız gibi görünse de bunu azaltmak mümkün mü? Anadolu Sağlık Merkezi’nden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Metin Güden’e göre bazı püf noktalarına dikkat edilirse, radyasyondan korunulabilir.

Doç. Dr. Güden radyasyondan korunmak için şunları önerdi:
-Bilgisayarınızda ekran filtresi olmasına dikkat edin, filtresiz kullanmayın. 

– Daha tasarruflu olsun diye kullanılan halojen ve floresan yani ekonomik lambalarda da radyasyon var, okuma kullanmamaya çalışın.

-Başucunuzdaki duvarla komşunuzda bir elektronik aletin bitişik durmamasına dikkat edin.

– Cep telefonuyla uzun konuşmamaya çalışın, konuşurken mutlaka kulaklık takın.

-16 yaşından küçük çocuklarınızın cep telefonu kullandırmayın.

– Fotokopi makinelerinden en az 50 santimetre uzakta durun.

-TV ekranlarından en az iki metre uzakta durun.

 Havuçta bile radyasyon var

Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Kezban Berberoğlu, radyasyonun yüzde 85’inin güneş ve topraktan, yüzde 15’inin ise tıbbi, endüstriyel ve nükleer santraller yoluyla alındığına dikkat çekti. Berberoğlu, ‘Toprakta olan doğal radyasyon nedeniyle ayçiçeği, havuç, patates, kuruyemiş gibi gıdalar ile maden sularında da diğer gıdalardan fazla radyasyon var’ uyarısında bulundu.

Akşam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL