Beyin Sağlığınızı Koruyun!

Yetişkin Sağlığı
Sürekli Aklınızı kullanın : Beyin egzersizi yapmak için bulmaca çözüp yap-boz ile vakit geçirin. Beyin hücreleri çalışmadıkta kaybolurlar. Beyin hücrelerini çalıştırmak için aklınızı kullanmanız gerek...
EMOJİLE

Sürekli Aklınızı kullanın : Beyin egzersizi yapmak için bulmaca çözüp yap-boz ile vakit geçirin. Beyin hücreleri çalışmadıkta kaybolurlar. Beyin hücrelerini çalıştırmak için aklınızı kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Beyin ve kan pompalayan damarlar : Gün içerisinde içeceğiniz 1 adet asprin veya bebek aspirini hem beyin damarlarının açıkmasını sağlar hem de kalp sağlığını korur. Bu sayede beyin üzerinde oluşabilecek ani kısa devreler sonucunda felç veya ani kazaları engellemiş olacaksınız.

Hayal Kurun : Düşünerek rahatlamaya çalışın. Mesela bir kumsalda olduğunuzu ve kumlarda güneşlendiğinizi hayal edin. Bu sayede hem rahatlamış olur hem de beyninizi çalıştırmış olursunuz.

Akıl sağlığı için yediklerinize dikkat edin : Ceviz, balık, fındık gibi içerisinde omega-3 yağı bulunan besinler tüketin. Soya fasülyesi, domates suyu, domates sosu, ceviz, balık, fındık, avokado, çikolata gibi besinler çok önemlidir.

Stres : Stres ve sinirden uzak durmalısınız. Bunun da en büyük ilaçlarından biri omega-3 yağıdır. Özellikle hamilelik sonrası depresyon durumlarında omega-3 yağı tüketilmelidir. Ayrıca ek takviye olarak meditasyon gibi stresten arındırıcı aktiviteler yapmalısınız.

Doğal beslenin : folik asit, b6 – b12 vitaminlerine önem verin! brüksel lahanası, börülce, ayçiçeği, kuşkonmaz gibi besinler folik asit zengini besinler arasındadır. tavuk, muz, domates B6 vitamini içerir. B12 vitamini ise somon balığı, ton balığı, köfte ve kepekli besinlerde bulunur. Vucüdunuzun ve beyninizin ihtiyaç duyduğu folik asit, B6 vitamini ve B12 vitamini ni bu besinlerden sağlayabilirsiniz.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur