Yetişkin Sağlığı

Beslenmenin de Kuralları Var

"İyi ve dengeli beslenmek şarttır" diyen uzmanlar, "Ne çok ne de az yemek yiyin. Yeteri kadar besin alın" diyor. Aşağıda sıralanan kuralları uygularsanız, beslenmeden beklenen yararı sağlamış olursunuz. Yararlı ve..

Beslenmenin de Kuralları Var

"İyi ve dengeli beslenmek şarttır" diyen uzmanlar, "Ne çok ne de az yemek yiyin. Yeteri kadar besin alın" diyor. Aşağıda sıralanan kuralları uygularsanız, beslenmeden beklenen yararı sağlamış olursunuz.

Yararlı ve değişik besinler tüketin: Vücudunuz için yararlı olmayan besinleri almaktan kaçının. Aldığınız besinlerin değişik besin olmasına özen gösterin. Yiyeceklerinizi temiz, taze ve size en çok yarar sağlayacak besinler arasından seçin. Sokaklarda üstü açık satılan yiyecekleri almaktan kaçının.

ÇİĞNENMEYEN LOKMA YORAR
 

  • Beslenmeniz belirli bir düzen içinde olsun: Sabah kahvaltısını, öğle ve akşam yemeklerini belirli saatlerde ve düzenli olarak yiyin. Özellikle sabah kahvaltısını unutmayın. Günlük çalışmanızın verimli olması için sabah kahvaltısına ayrı bir özen gösterin.
  • Lokmaları iyice çiğnedikten sonra yutun: Çiğnenmeden yutulan lokmalar sindirim organlarından mideyi yorar. İyi sindirilmez. Beslenmeden beklenen yararlar da sağlanmamış olur. Lokmaları iyice çiğneyip öyle yutun.
  • Yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın: Böylelikle diş etlerine daha çok kan gelmesi, dişlerin beslenmesi, dişlerin çürümesinin önlenmesi ve canlı tutulması sağlanır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL